
Antitalibanskí vojaci sa ohrievajú pri ohni počas bojov o horský masív Tora Bora. FOTO - REUTERS
ASHINGT, KÁBUL, WASHINGTON - Vojenská operácia protitalibanských síl a amerických vojenských jednotiek v Afganistane sa chýli ku koncu. Teroristická sieť al-Káida Usámu bin Ládina bola v Afganistane porazená, potvrdil včera pre spravodajskú televíznu stanicu Fox News americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
„Sme na dobrej ceste k úspešnému zavŕšeniu tejto fázy protiteroristickej operácie,“ vyhlásil americký minister pre stanicu Fox News. Powell zároveň priznal, že USA nemá informácie, kde sa pravdepodobný organizátor septembrových teroristických útokov Usáma bin Ládin nachádza a či je ešte stále na území Afganistanu.
Afganským bojovníkom sa včera na východe Afganistanu podarilo dobyť posledné pozície siete al-Káida v pevnosti Tora Bora. Boje sa ešte neskončili. Americké letectvo včera začalo ďalšiu vlnu náletov s cieľom zničiť posledné ohniská odporu.
Podľa protitalibanských veliteľov sa arabskí žoldnieri v radoch al-Káidy dali na útek. Počas bojov kmeňoví bojovníci zajali najmenej 25 a asi 200 zabili. Šéf siete Usáma bin Ládina medzi zajatými nebol a veliteľ kmeňových síl Hadži Zaman vyhlásil, že nevie, kde bin Ládin je. Jeho muži vraj prenasledujú zvyšok al-Káidy utekajúci zrejme k pakistanskej hranici. Zaman vyhlásil, že jeho ľudia už nepotrebujú podporu amerických lietadiel a že majú pod kontrolou celú provinciu Nangarhár vrátane horského masívu Tora Bora.
„Naši vojaci v súčasnosti intenzívne prehľadávajú všetky kúty pohoria Tora Bora. Usámovi bin Ládinovi sa už zrejme podarilo ujsť, ale zvyšok jeho ozbrojencov nám ešte zrejme bude klásť aspoň formálny odpor,“ zdôraznil Hadži Zaman.
V posledných dobytých podzemných priestoroch Tora Bory sa vraj skrývalo len šesť ľudí. Americké lieetadlá B-52 zhadzovali zápalné bomby na lesy v okolí Tora Bora, aby zabránili členom al-Káidy v úteku.
Podľa ďalšieho veliteľa Hazrata Alího je v oblasti ešte 700 bojovníkov al-Káidy, ktorí sa buď skrývajú v podzemí, alebo utekajú do afganského vnútrozemia a Pakistanu. Niektorí sa vraj chcú nechať zajať. V sobotu sa vzdalo 50 až 60 väčšinou zahraničných bojovníkov al-Káidy a v podzemnom komplexe bolo nájdených viac ako 30 mŕtvych.
Na letisku v Kandaháre včera vybuchla mína, ktorá ťažko zranila troch amerických vojakov. Americká námorná pechota buduje na letisku utečenecký tábor pre členov al-Káidy a snaží sa sprevádzkovať tamojšie letisko zablokované mínami.
Afganskú leteckú základňu Baghrám včera navštívil minister obrany Donald Rumsfeld, ktorý sa tu zastavil na ceste po Strednej Ázii. Hovoril s predsedom dočasnej afganskej vlády, ktorá sa ujme moci na budúcu sobotu, Hamídom Karzáím. Uistil ho, že USA netúžia získať v Afganistane žiadne územie a že jediným cieľom bojov bolo skoncovať s teroristami.
V Kábule je od soboty desaťčlenná britská skupina dôstojníkov, ktorí sa snažia rokovať o podmienkach pre budúcu medzinárodnú mierovú misiu v Afganistane. Silám bude veliť Británia, ktorej ministerstvo obrany včera oznámilo, že Briti chcú zostať v Afganistane iba dočasne a neželajú si stálu misiu. Podľa Rumsfelda by mierové sily mali byť zložené zo štyroch až piatich štátov v sile asi 3- až 5-tisíc mužov bez účasti amerických jednotiek. (čtk, tasr, peb)