Vodca ultranacionalistikej skupiny Antauro Humala stojí pred davom sympatizantov v andskom meste Andahuaylas. FOTO - TASR/AFP
Na Nový rok budú v peruánskom mestečku Andahuaylas v juhovýchodnej časti krajiny spomínať dlho. Vodca ultranacionalistických rebelov Antauro Humala tam prvý deň v roku obsadil s vyše stovkou stúpencov policajnú stanicu a zajal niekoľko policajtov a vojakov.
Tri dni ich držal v zajatí, šesť ľudí pritom prišlo o život. V pondelok sa vzdal a putoval do väzenia. Vzápätí zložili zbrane aj 90 jeho stúpenci. V budove podľa agentúry AP zostala ešte asi dvadsiatka ozbrojených a opitých rebelov. Nebolo však jasné, či ešte majú nejakých rukojemníkov.
Požiadavka "ľavicovo-fašistických rebelov", ktorá od začiatku nemala šancu na úspech, zostala nevypočutá. Mimoriadne nepopulárny peruánsky prezident Alejandro Toledo ostal na svojom mieste.
"Sme pripravení zomrieť," odkázal v sobotu cez rozhlas bývalý major peruánskej armády Humala. Toledo, ktorému nedôveruje ani desať percent obyvateľov, vyhlásil v regióne Apurimac výnimočný stav a sám začal riadiť operáciu. Do inak pokojného farmárskeho mestečka vyrazila tisícka vojakov.
Humala a jeho prívrženci sú väčšinou vojenskí veteráni z čias vojny Peru s Ekvádorom. Toledovej vláde vyčítajú korupciu a vysokú nezamestnanosť. Inšpirovaní inskou ríšou bojujú za vznik "novej republiky". Toledo sa podľa nich zapredal obchodným záujmom historického rivala - Chile.
V regióne sa tešia silnej podpore. Tisícky ľudí v pondelok prišli na námestie, kde požadovali pokojné vyriešenie napätej situácie. Na chvíľu sa k nim pripojil aj Humala. Cestou späť do policajnej stanice sa však začala prestrelka, pri ktorej policajný snajper zastrelil jedného z jeho mužov a ďalšieho zranil. Následne Humala zabil štyroch rukojemníkov.
V rodine Antaura Humalu nie je násilie novým prvkom politického boja. Už v roku 2000 sa stúpenci jeho brata Ollantu pokúsili o malé vojenské povstanie. Nezávisle od toho onedlho režim skolaboval a prezident Alberto Fujimori ušiel z krajiny. Ollanta musel nedávno odstúpiť ako vojenský atašé na peruánskej ambasáde v Južnej Kórei. Údajne sa k bratovej vzbure pridal.
"Ľudia možno nesúhlasia s jeho metódami, ale kritika proti ľahkovážnej, skorumpovanej politickej triede tu je," povedal Reuters peruánsky novinár Augusto Alvarez.
MIREK TÓDA