Vojaci strážia miesto výbuchu. FOTO - REUTERS
Iracký odboj si pripísal ďalší "zásah" a iracká vládna moc zase ďalšiu výraznú stratu: v Bagdade včera zastrelili guvernéra oblasti Aliho Hajidariho. Od mája, keď zabili predsedu už zaniknutej Irackej vládnej rady Izadína Sálima, ide o najvyššie postaveného zavraždeného irackého úradníka.
Iračania dostali jasný signál - pred vraždením militantov vás neochráni ani pancierované auto, ani osobní strážcovia.
Krátko pred útokom na Hajidariho, výbuch smetiarskeho auta pred policajnou stanicou zabil najmenej 11 ľudí.
K obom útokom sa na internete prihlásila skupina Músu Zarkávího.
To všetko sa odohralo necelý mesiac pred voľbami, o ktorých čoraz viac kľúčových hráčov hovorí ako o problematických a viac či menej výrazne naznačuje, že by sa mali odložiť. Začínajú o tom dokonca presviedčať aj okolitý svet.
Podľa amerických médií iracký premiér Ijád Allávi telefonoval po pondelkovom bombovom útoku na sídlo svojej strany americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi. Vraj nehovorili priamo o odložení volieb, čo Američania aspoň deklaratívne odmietajú, ale nad rozhovorom sa táto možnosť podľa všetkého vznášala.
Pozorovatelia hovoria, že Allávího vedú k špekuláciám o odklade termínu volieb čisto osobné dôvody: je jasné, že za posledné vražedné týždne v Iraku vinia Iračania okrem Američanov práve jeho vládu. Jeho volebný zisk by tak napriek tomu, že patrí k väčšinovým šíitom, nebol veľký a Alláví to vie.
Včera sa k tým, čo hovoria o odklade volieb pridal aj iracký prezident Ghází Yawar. Povedal, že o načasovaní volieb by mala rozhodnúť OSN, lebo je nestranná. OSN sa však už dávnejšie správa k dianiu v Iraku zdržanlivo. Navyše teraz musí riešiť tsunami.
Odloženie volieb je aj agendou irackého ministra zahraničia. Ten obchádza dominantne sunnitské štáty v oblasti a presviedča ich, aby pozitívne ovplyvňovali ochotu irackých sunnitov zúčastniť sa na voľbách. Sľubuje im, že voľby odložia, ak by sunniti v neskoršom termíne prišli voliť.
Rozličné návrhy a plány, ako k voľbám pritiahnuť sunnitov, ale aj Iračanov všeobecne, ukazujú podľa pozorovateľov zúfalstvo irackej vládnej moci a v konečnom dôsledku aj Američanov. Dôverou občanov v slobodné voľby to otriasa rovnako ako teroristické útoky a vraždy vysokých politkov.
Vraždy irackých politikov
29. augusta 2003 - Bombový útok pred mešitou imáma Alího v Nadžafe: vyše 83 mŕtvych vrátane vodcu bývalej irackej šíitskej exilovej opozície ajatolláha Hakíma.
20. septembra 2003 - Pri atentáte v Bagdade postrelili členku vládnej rady Akilu Hášimiovej. Zraneniam podľahla 25. septembra.
17. mája 2004 - Pri atentáte v Bagdade zahynul predseda vládnej rady Izaddín Sálim.
13. júna 2004 - V Bagdade zastrelili vysokého predstaviteľa ministerstva školstva Kamála Džarráha a profesora bagdadskej univerzity Sabrího Bajatího.
14. júla 2004 - Pri Mosule na severe krajiny zabili guvernéra provincie Ninive Usáma Kašmúla.
20. júla 2004 - Dočasného guvernéra Basry Házima Taufíka Ajnašího zastrelili neznámi páchatelia.