Tamilskí radikáli teraz spolu so srílanskou vládou pomáhajú obetiam.
FOTO - REUTERS
Humanitárne operácie sťažuje nedôvera medzi miestnymi obyvateľmi a ústrednými vládami, ktoré navyše distribúciu pomoci aj informácie o obetiach podriaďujú politickým cieľom.
Aceh
Na najpostihnutejšom severozápade indonézskeho ostrova Sumatra bojuje Hnutie za slobodný Aceh od roku 1976 za nezávislosť provincie bohatej na ropu a plyn. Indonézska armáda začala v roku 2003 rozsiahlu operáciu proti separatistom, sprevádzanú masovým porušovaním ľudských práv a kritizovanú medzinárodnými organizáciami. Oblasť bola pred príchodom tsunami pre cudzincov neprístupná. Teraz každého vítajú ako záchrancu.
Tamilskí tigri
Na severovýchode ostrova Srí Lanka bojuje hnutie Tigrov oslobodenia tamilského Ílamu tiež od sedemdesiatych rokov za samostatný štát tamilskej menšiny, ktorá je podľa nich utláčaná sinhálskou väčšinou. Boje si vyžiadali viac ako 60-tisíc mŕtvych a ich bežnou súčasťou je terorizovanie obyvateľstva oboma stranami. Vláda a povstalci sa síce v roku 2002 dohodli na prímerí a rokovaniach o tamilskej autonómii, tie však nijak nepokročili.
Teraz sa deje niečo mimoriadne: tamilskí tigri spoločne s vládnymi úradníkmi rozdeľujú humanitárnu pomoc a pomáhajú vojakom pri odstraňovaní škôd. To však neznamená, že by sa blížil skutočný mier. Obe strany sa navzájom až príliš podozrievajú. Tamilskí tigri už napríklad obvinili vládu, že nerobí všetko, čo by mohla.
Mjanmarsko
Pochybnosti vo svete vyvolávajú oficiálne údaje z Mjanmarska (Barmy), podľa ktorých tam zomrelo iba 59 ľudí. V krajine vládne tuhá vojenská diktatúra a informácie z nej von prenikajú ťažko.
Podľa amerických satelitných záberov ju tsunami naozaj nezasiahla tak tvrdo, ako vedľajšie Thajsko. Leží ďalej od epicentra zemetrasenia a tamojšie pláže neboli obsypané turistami. Oficiálne údaje sú však aj tak podozrivo nízke.
Predstavitelia Svetového programu pre výživu OSN včera oznámili, že predpokladajú stovky obetí z radov rybárov a 30-tisíc ľudí podľa nich zostalo bez prístrešia, vody a potravín.
Andamany a Nikobary
Problémy s utajovaním majú aj demokratické krajiny. India v pondelok oficiálne odmietla zahraničnú pomoc smerujúcu na Andamanské a Nikobarské ostrovy. Nikobary pritom boli ihneď po Sumatre najbližšie k epicentru a sú vraj v katastrofálnom stave. India situáciu zľahčuje, podľa agentúr však zatiaľ väčšine obývaných miest nebola poskytnutá žiadna výraznejšia pomoc. Cudzinci mali už v minulosti zakázaný prístup na mnohé ostrovy. Oficiálne pre to, že tam žijú primitívne domorodé kmene, ktorým by styk s civilizáciou ublížil. Menej zdôrazňovaným dôvodom sú indické vojenské základne rozmiestnené na týchto strategických ostrovoch.