Do Ázie sa postupne zbiehajú politici z celého sveta. V Thajsku bol včera americký aj austrálsky minister zahraničia Colin Powell a Alexander Downer. FOTO - REUTERS
"V prvej chvíli sme si neuvedomovali rozsah katastrofy. Až potom, čo sme zistili, že spodné poschodia hotelu sú zaplavené, pochopili sme, že sa stalo niečo hrozné," napísal zo Srí Lanky bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl, ktorý na ostrove zostal pomáhať obetiam katastrofy.
Problém pochopiť, čo sa v Ázii stalo, malo aj viacero úradujúcich premiérov a ministrov zahraničných vecí. Nešlo o hodiny, ale skôr dni. Aj také veľké aparáty, ako majú Spojené štáty a Veľká Británia, počas vianočných sviatkov reagovali oneskorene.
Politici otáľali s prerušením dovolenky, za čo schytali tvrdú kritiku. V Británii, Spojených štátoch, Holandsku či Česku. Bránia sa podobne - dnes sa dá úradovať odkiaľkoľvek a človek nemusí hneď prerušovať dovolenku.
Najviac sa pustili médiá a rozhorčení občania do švédskej vlády. Švédi v Thajsku stratili najviac turistov, lietadlá s lekárskou pomocou odštartovali, ale až 30. decembra, dva dni potom ako švédski lekári naliehali na prevoz zranených.
"Hanbím sa za to, že som Švéd, keď počujem premiéra vysvetľovať, že nemohli zohnať viac ľudí k telefónom, pretože bol 2. sviatok vianočný," uverejnil denník Dagens Nyheter názor čitateľa.
Verejnosť pobúrila ministerka zahraničných vecí Laila Freivaldsová, ktorá šla do divadla v čase, keď na švédsku ambasádu v Thajsku prišla správa, že sa v zóne katastrofy nachádzali tisícky Švédov. Ministerka sa bránila tým, že mala v divadle vypnutý mobil. "Mohli sme konať energickejšie, rozsah katastrofy však nebol zo začiatku evidentný," priznala napokon.
Do trápnej situácie sa dostal holandský minister vnútra Johan Remkes, ktorý bol na dovolenke v Thajsku, nič tam ale nepodnikol. V deň nešťastia dorazil na ostrov Koh Samui, ktorému sa katastrofa vyhla. Od postihnutého Phuketu bol asi 250 kilometrov. Ministerstvo nečinnosť svojho šéfa po katastrofe vysvetlilo tak, že Remkes nechcel zasahovať do záchranných prác.
"Minister alebo politik nemá nikdy dovolenku. Remkes mal preukázať záujem o holandských turistov a ponúknuť pomoc thajskému partnerovi," povedal poslanec Hans van Baalen z vládnej koalície.
Z pokoja dovolenky v Krkonošiach zostúpil vo svetri deň pred Novým rokom český premiér Stanislav Gross. Médiá ho predtým niekoľko dní kritizovali, že oddychuje, hoci sú v Ázii nezvestné stovky Čechov. Gross tvrdil, že s Prahou telefonoval 15-krát za deň, záchranný krízový systém funguje a chcel sa vyhnúť teatrálnym gestám.
Vo Veľkej Británii, ktorá katastrofu pozorne sleduje, a prežíva, sa aj tento týždeň vracajú politici a médiá k rozhodnutiu premiéra Tonyho Blaira. Ten neprerušil dovolenku v Egypte, čo kritizujú najmä príbuzní nezvestných turistov.
Opoziční lídri konzervatívcov a liberálnych demokratov tvrdia, že by sa na premiérovom mieste z dovolenky vrátili skôr. Takáto kritika je päť mesiacov pred očakávanými parlamentnými voľbami skôr povinnou jazdou. "Premiér niekoľkokrát denne konzultoval s podpredsedom vlády Johnom Prescottom," odráža kritiku premiérov úrad.
OBETE MEDZI TURISTAMI
Počty zahraničných turistov, ktorí po tsunami v južnej Ázii zomreli, alebo sú dodnes nezvestní
Švédsko 2374
Austrália 1291
Nemecko 1060
Rakúsko 686
Francúzsko 681
Japonsko 671
Švajčiarsko 611
Belgicko 480
Taliansko 454
Nový Zéland 303
Holandsko 236
Británia 199
Fínsko 188
Kanada 155
Nórsko 125
Hongkong 82
Dánsko 76
Singapur 59
Turecko 53
Rusko 51
Poľsko 47
Česko 26
Maďarsko 20
Írsko 20
Južná Kórea 20
Iní 111
Celkovo 10 079