Ochranári včera odmietli ministerský návrh opatrení o rozvoji cestovného ruchu a podnikania. Materiál mala pripraviť medzirezortná komisia, v ktorej mali byť aj ich zástupcovia.
"Návrh som prvýkrát videl, až keď bol zverejnený na medzirezortné pripomienkovanie a podľa mojich zistení ho nevideli a ani sa na ňom nepodieľali iní členovia komisie," tvrdí však jej člen Ján Roháč z Nadácie Ekopolis, ktorý sa preto rozhodol komisiu opustiť. Návrh považuje za Ruskovu aroganciu a výsmech odbornej verejnosti.
Ministerstvo hospodárstva v správe píše, že na príprave opatrení boli zainteresované aj mimovládne organizácie. Spolu s ministerstvom životného prostredia budú reagovať až dnes.
Podľa návrhu chce ministerstvo hospodárstva prehodnotiť hranice všetkých národných parkov, chránených krajinných oblastí a znížiť v nich stupeň ochrany. Podľa ministerstva ide o lokality, ktoré sú už dnes urbanizované.
"Doterajší systém udeľovania výnimiek v chránených územiach je neúnosný. Zmenou hraníc a znížením stupňa ochrany urbanizovaných priestorov sa vytvoria lepšie podmienky na rozvoj podnikania a cestovného ruchu," píše sa v správe. Ďalším krokom po zrušení ochrany by mala byť príprava územných plánov, v ktorých by sa podľa ministerstva mali zohľadniť zámery cestovného ruchu.
Zmena hraníc je dnes aktuálna v Tatranskom národnom parku. Po novembrovej smršti sa z vlády ozvali úvahy, že je to príležitosť zvýšiť v Tatrách cestovný ruch. Ochranári sa zmenám v stupni ochrany nebránia, tvrdia však, že postup ministerstva je nepriehľadný.
"Stále opakujeme, že v Tatrách ako prvú treba urobiť zonáciu. V nej sa presne určia lokality, kde sa môže rozvíjať cestovný ruch a lokality, ktoré musia zostať rezerváciou. Akýkoľvek iný postup iba dovoľuje využívať kalné vody," povedal šéf zoskupenia Vlk Juraj Lukáč.
(dro, sita)