BRATISLAVA - Sedem týždňov pred návštevou amerického prezidenta Georgea Busha nie je jasné, či bude jeho hostiteľom prezident Ivan Gašparovič, alebo premiér Mikuláš Dzurinda. Stoja o to obaja.
Zatiaľ sa však nevie ani to, či je Bushova návšteva oficiálna, alebo nie. Rovnako je to aj s návštevou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi a predsedovi Národnej rady Pavlovi Hrušovskému sa navyše nezdá, akým spôsobom sa o chystanej návšteve dozvedeli.
Gašparovič vníma návštevu ako ocenenie slovenskej domácej a zahraničnej politiky. Preto sa mu podľa informácií SME nepáči, že kým premiéra informoval zástupca americkej ambasády osobne, on sa to dozvedel od nášho veľvyslanca v USA, aj to až na položenú otázku, či sú správy svetových agentúr o Bushovej návšteve pravdivé.
Z médií sa o návšteve dozvedel aj Hrušovský a podľa Dytterta až potom "bol informovaný obvyklým spôsobom cez ministerstvo zahraničných vecí".
O tom, akého charakteru bude návšteva, hovorca premiéra zatiaľ mlčí a jeho hovorca Martin Maruška povedal, že všetko je v štádiu prípravy. Hovorca prezidenta Marek Trubač povedal, že príprava návštevy by sa mala odvíjať od ústavy, ktorá "definuje postavenie najvyšších ústavných činiteľov".
Podľa Michala Dytterta, hovorcu predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, má slovenská strana informáciu, že Bushova návšteva bude oficiálna. V takom prípade by mal byť jeho hostiteľom "podľa štátneho protokolu, tradície a zvyklostí prezident" a Bush by sa mal stretnúť so všetkými tromi najvyššími ústavnými činiteľmi.
Tí sa majú zísť ešte v januári a Trubač verí, že ich stretnutie "mnoho otázok dorieši". V to dúfa aj predseda SMK Béla Bugár, ale myslí si, že hostiteľom by mal byť aj vzhľadom na ústavu prezident.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson pripomína, že americký prezident je vo svojej krajine zároveň šéfom exekutívy, a preto "by ho mal hostiť premiér". Upozornil, že v Taliansku bol Bushovým partnerom premiér Silvio Berlusconi a v Nemecku kancelár Gerhard Schröder. Podľa Samsona by sa však patrilo, aby sa Bush stretol aj s prezidentom, ktorý je u nás veliteľom ozbrojených síl.
Hrušovský sa chce stretnúť s Bushom aj Putinom, ale "dôležité sú aj želania americkej a ruskej strany a charakter návštevy oboch prezidentov", povedal Dyttert. Ten vraj "zatiaľ nie je ich protokolmi konkretizovaný".
Z možných miest, kde by sa mohli americký a ruský prezident v Bratislave stretnúť, sa dnes najviac uvažuje o Bratislavskom hrade.
Denník SME sa pokúsil získať aj stanovisko americkej ambasády. Tá však musí všetky informácie o návšteve amerického prezidenta konzultovať s Washingtonom, a preto zatiaľ neodpovedala.
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že "skôr by bolo treba tlačiť slovenské elity k tomu, aby sa vedeli vyjadriť k víziám sveta a nezvýrazňovať úlohu protokolárnych záležitostí".
Autor: mož