BRATISLAVA - Na Slovensku dodnes takmer nikto neorganizoval zbierku na pomoc postihnutým oblastiam Ázie. V Česku už mimovládne organizácie vyzbierali 38,5 milióna českých korún, vo Veľkej Británii v prepočte až 3,8 miliardy slovenských korún.
U nás organizoval dodnes zbierku iba Slovenský Červený kríž - vyzbieral 34-tisíc korún.
Včera už zriadili účty aj ďalšie mimovládne organizácie Človek v ohrození a ADRA Slovakia, pomôcť chce aj evanjelická diakonia.
"Neviem, či ide o to, že my neziskové organizácie nie sme schopné osloviť ľudí, alebo ide o neschopnosť ľudí na takú zbierku prispieť," povedal Andrej Bán z Človeka v ohrození.
Podľa neho je u nás veľká nedôvera k zbierkam, ktorú prehlbuje aj to, že sa ich na jednu vec vyhlásia desiatky, ako v prípade zničených Tatier. Hovorí, že miera solidarity je v prípade Ázie oveľa nižšia aj preto, že nemáme vlastné obete.
Sociológ Pavel Haulík tvrdí, že ide o nešťastnú zhodu okolností. "Na Slovensku sa katastrofa v Ázii prezentuje ako otázka bohatých zahraničných turistov. Menej sa hovorí o tom, ako boli postihnutí domáci obyvatelia." Okrem toho verejnosť začína mať podľa neho nedôveru k tomu, "ako sa s takto vyzbieranými prostriedkami nakladá".
Ani jedna zo slovenských televízií podľa ich hovorcov nedostala od mimovládok oficiálnu žiadosť, aby zverejnila čísla účtov. Česká televízia ich zverejňuje už niekoľko dní vo svojich spravodajských reláciách.
"Až včera sme dostali žiadosť od organizácie Človek v ohrození a okamžite sme ho zaradili do vysielania," povedal Ľudovít Tóth z televízie JOJ. Televízia sa rozhodla vyslať svojho redaktora do postihnutej oblasti.
STV mala v Ázii kameru a v relácii Reportéri minulý týždeň zverejnila autentické zábery. "Ak sa nám oficiálne niekto ozve a bude chcieť, aby sme zverejnili číslo účtu, preveríme si jeho spoľahlivosť, a potom s tým nemáme problém," povedal člen vedenia STV Branislav Zahradník.
"Ministerstvo podľa zákona nemôže zriadiť účet na verejnú zbierku pre takýto prípad," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Na ministerstvo sa obrátili viacerí ľudia aj firmy, ktoré chcú pomôcť, ale všetkých odporučili na verejné zbierky.
Slovensko zatiaľ do postihnutej oblasti poslalo 10 ton humanitárnej pomoci a chystá sa poslať ďalších 30 ton materiálu. Pôjde o elektrocentrály, zdravotný materiál, antibiotiká alebo vodu. Monika Kuhajdová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra povedala, že do oblasti posielame len to, o čo sme požiadaní, a preto tam nie sú naši záchranári či lekári.
Čísla účtov na pomoc Ázii
Človek v ohrození
číslo účtu 2660520502/1100
názov účtu SOS Ázia
ADRA Slovakia
číslo účtu 4975241312/0200
variabilný symbol 1111
Slovenský Červený kríž
číslo účtu 358437012/0200
variabilný symbol VS 910 76