BRATISLAVA - Šesť týždňov potom, čo Ústav pamäti národa zverejnil oficiálne zväzky ŠtB z Košického kraja, sa štátny tajomník Ján Hurný (SDKÚ) rozhodol odstúpiť z funkcie. V zoznamoch komunistickej ŠtB figuruje ako jej agent.
Hurný je prvým vysokým štátnym funkcionárom, ktorý na Slovensku 15 rokov po novembrovej revolúcii odstupuje z funkcie pre svoju minulosť.
Hurný včera požiadal o stretnutie premiéra a predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu a oznámil mu svoju abdikáciu. "Predseda vlády rozhodnutie Jána Hurného akceptoval," oznámilo tlačové oddelenie Úradu vlády. SDKÚ vec nekomentovala.
Oslovení politici Hurného odstúpenie z funkcie privítali.
"Dobre urobil. Vystavil svoju materskú stranu tomu, aby bola kritizovaná, že má na takomto poste človeka, ktorý je v zoznamoch," povedal o Hurnom predseda SMK Béla Bugár.
Odstúpenie privítal aj predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý dúfa, že to bude precedens aj pre ostatné prípady do budúcnosti. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner zdôraznil, že Hurný mal odstúpiť skôr.
Vláda Hurného odvolá 12. januára. Ten včera odmietol hovoriť s novinármi, zverejnil len svoje stanovisko. "Dôvodom môjho rozhodnutia je poznanie a skutočnosť, že moja osoba sa stala nástrojom politických útokov voči politickej strane, ktorá ma nominovala, a voči osobe predsedu vlády a predsedu SDKÚ."
Hurný zopakoval, že nikdy svojím konaním nikomu ublížiť a nechce tak robiť ani dnes. "Preto som sa rozhodol abdikovať." Spoluprácu s ŠtB popiera. Tvrdí, že jeho podpis v záznamoch je falošný a mieni podniknúť právne kroky na očistu svojho mena.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Hurného k jeho rozhodnutiu dotlačila aj vlastná strana. "Dá sa vystopovať istá zmena v prístupe vedenia SDKÚ. Najprv to bolo veľmi vyhýbavé, ale potom aj Mikuláš Dzurinda na Hurného apeloval."
Dzurinda sa najprv odmietol zväzkami ŠtB zaoberať a vyhlásil, že každý sa musí obhájiť sám. Po zverejnení ďalších podrobností z Hurného spisu povedal, že podľa toho, ako sa Hurný obháji, sa on k nemu postaví v straníckych primárkach.
SDKÚ podľa Mesežnikova vychádza z kresťanského antikomunistického prostredia, a prípad bol preto pre ňu nepríjemný. O Hurnom hlasovalo aj prezídium SDKÚ a neskôr aj ústredná rada strany. Oba orgány ho podržali.
Hurný včera pre agentúru SITA povedal, že ho k odstúpeniu nikto nedotlačil a ide o jeho vlastné rozhodnutie. Podľa Mesežnikova je "psychologicky pochopiteľné", že Hurný ako dôvody odstúpenia uvádza politické útoky na SDKÚ a premiéra. Situácia už bola podľa neho ťažko udržateľná, "lebo to, čo sa publikovalo, bolo dosť jasné".
Podľa archívnych dokumentov Hurný spoluprácu s ŠtB podpísal v roku 1983. Z jeho pôvodne 91-stranového spisu sa v ústave zachovalo len 23 strán. Z dokumentov z iných zväzkov však vyplýva, že ako pracovník podniku Geologický prieskum donášal na svojho kolegu Kamila Rényiho, že chce ísť na dovolenku do Juhoslávie. Tajná služba, ktorá Rényiho podozrievala na základe udania, že chce emigrovať, ho potom po potupnej osobnej prehliadke s celou rodinou vrátila z maďarsko-slovenskej hranice domov. Rényi žije vo Veľkom Krtíši a denníku SME po vypuknutí kauzy povedal, že Hurného podozrieval celé roky.
Podľa dostupných informácií Hurný informoval ŠtB aj o ďalšom kolegovi Dušanovi C. Čo povedal, sa zatiaľ z archívov nedá zistiť. Dušan C. bol neskôr tiež agentom ŠtB a prípad nechce komentovať.