BRATISLAVA - Rok dvetisícpiaty neponúka ani olympiádu, ani futbalový šampionát. Športový fanúšik napriek tomu neumrie na nudu. Z dlhodobého pohľadu dokonca môže byť začínajúci sa rok pre vývoj športu významnejší než nabitý olympijský rok, s ktorým sme sa práve rozlúčili.
Organizácia Spojených národov ho vyhlásila za Rok športu a telesnej výchovy. Pravda, spájať s tým ilúzie, by bolo naivné - aj keď ho v New Yorku prezentovala taká pôsobivá hviezda ako švajčiarsky tenista Roger Federer. "Viac ako apely na potrebu pohybu pre zdravie a slovné kampane môžu na mlaď zapôsobiť fascinujúce príklady z vrcholového športu," tvrdí nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pravda, jedným dychom zháčene pripomína: "Moderný šport potrebuje zastaviť tendencie k sebalikvidácii v dôsledku dopingových podvodov".
Hriešny tanec zvaný doping sa tohto roku dostane pred (americký) súd. Kľúčové dejstvo kauzy Balco môže znamenať kariérny rozsudok pre viacero velebených hviezd svetovej športovej veľmoci číslo 1. A rázne tresty by potvrdili líniu nulovej tolerancie, ktorú presadzuje Svetová antidopingová agentúra a pod Roggeho vedením už aj olympijská vrchnosť.
Odkedy olympizmus zmenil periodicitu zimných Hier, svet športu nepozná chudobné roky. Existujú už len olympijské a predolympijské. Biela olympiáda 2006 nástojčivo klope na dvere. Turínske pozvanie majú krasokorčuliari aj šorttrekári, ktorí si ho zvolili za dejisko európskych šampionátov, ale i sánkari - tí si do olympijského toboganu naplánovali finále Svetového pohára. Aj alpských lyžiarov čaká vrchol zimy v Taliansku - ibaže v Bormiu (návrat po dvadsiatich rokoch). Severské lyžovanie aj klasické rýchlokorčuľovanie má svetový šampionát v Nemecku, biatlon v Rakúsku...
Aj v neolympijskom roku sa odohrá olympijská bitka - akurát že na diplomatickom poli. Smotánkový súboj o hostiteľské práva na olympiádu 2012 postavil proti sebe štyri európske metropoly (Londýn, Madrid, Moskvu a Paríž) a jednu severoamerickú, ktorá o sebe tvrdí "New York je viac než len USA - je to svet". Rozhodovať sa bude v Singapure a ako naprotiveň v júli, približne v rovnakom období, ako sa v škótskom Gleneagles zíde summit G8. Médiá už dnes špekulujú, ktorá z hláv krajín s kandidujúcim mestom si zladí program tak, aby mohla osobne lobovať v olympijských kruhoch.
Ešte predtým však u protinožcov odštartuje rekordná sezóna formuly jeden. Na programe má až 19 pretekov, prvý raz (21. augusta) aj v tureckom Istanbule. Šanghaj uprostred októbra možno zažije historický ôsmy triumf superšampióna Michaela Schumachera. A aký osud čaká inú skvostnú šnúru - Armstrongovu v cyklistickej Tour de France?
V auguste bude mať sólo tretie najsledovanejšie podujatie planéty. Po olympiádach sa aj atletika vracia na miesto zrodu svojej vrcholnej akcie: jubilejné, desiate majstrovstvá sveta v atletike usporiadajú Fíni v Helsinkách. Slovenská by iste privítala návrat k niekdajším úspechom. Vodný slalom sa zasa vracia do austrálskeho Penrithu - s jedlom rastie chuť, slovenským vodákom by sa dnes už asi málilo, keby z olympijského koryta vylovili "iba" toľko, čo pred štyrmi rokmi.
Priehrštie želaní pre slovenský šport roku 2005 však odviňme od predstavy, že Galisov tím si udrží sviežu tvár z jesennej časti kvalifikácie a vybojuje historický postup medzi 32 finálových tímov MS - ak sa darí futbalu, lepšie sa dýcha všetkým športom. Hokejovou túžbou je návrat na medailový stupeň - čo však bude o to ťažšie, že v prípade zrušenia celého ročníka NHL sa na svetovom šampionáte zíde priam olympijské obsadenie. A tenisovou? Zápis do histórie Davisovho pohára v podobe vyradenia obhajcu trofeje hneď v prvom kole.
Lietajme ešte chvíľu v oblakoch a želajme si, aby vláda skončila vojnu so športom, šport si vyčistil chliev a Slovenská televízia sa namiesto vychvaľovania rekordným počtom hodín odvysielaných športových programov zo zahraničia začala pýšiť rekordmi z oblasti propagácie domáceho športu.