O zámere kresťanských demokratov predložiť ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií sme hovorili s ministrom spravodlivosti za KDH DANIELOM LIPŠICOM.
KDH už niekoľkokrát neuspelo s ústavným zákonom. Prečo ho chcete opäť predložiť?
"Najskôr budeme rokovať o tom, či ústavný zákon má šancu na schválenie. Predložiť ho chceme preto, lebo je to jediný právny spôsob, ako umožniť priechod spravodlivosti v takých závažných kauzách, ako je napríklad únos Michala Kováča ml."
Máte právny protiargument, že už raz udelenú amnestiu nie je možné zrušiť a že o tom už rozhodol aj Ústavný súd?
"Nie je ju možné zrušiť ďalšou amnestiou, ale ústavným zákonom. To je veľký rozdiel. Keď sa tvoril návrh ústavného zákona, konzultoval sa s viacerými ústavnými právnikmi v zahraničí, vo Francúzsku, v USA. Potvrdili, že je to právne čisté riešenie. Trochu ma preto prekvapuje, keď právnici, ktorí sa nevenujú ústavnému právu, spochybňujú takéto riešenie."
Niektorí poslanci hovoria, že návrh ústavného zákona je len o zviditeľnení KDH.
"Bol by som rád, keby títo poslanci povedali iné riešenie. Či sú za to, aby spravodlivosť dostala šancu na súde, a ak áno, aké riešenie existuje."
Budete rokovať aj s nezávislými poslancami?
"Určite, budeme rokovať aj s časťou opozície, lebo jej podpora je nevyhnutná."
Máte na mysli Smer?
"Ešte rozhodne predsedníctvo KDH. Áno, jedna z možností je, že by išlo aj poslancov Smeru."
Zapojíte aj premiéra Dzurindu do hľadania ústavnej väčšiny?
"Nikto z koaličných partnerov neavizoval, že by mali so zákonom problém. Veľmi by ma prekvapilo, keby zrazu nastal problém."
Bývalého šéfa SIS Ivana Lexu zatiaľ v žiadnej kauze právoplatne neodsúdili. Aj z koalície počuť hlasy, že je to dôsledok vyšetrovania. Súhlasíte, že sudcom chýbajú presvedčivé dôkazy?
"V závažnejších prípadoch bráni rozhodnutiu o vine práve udelená amnestia. Niektoré prípady, kde boli vyhlásené oslobodzujúce rozhodnutia, nie sú z pohľadu závažnosti oproti kauze únos nijako významné."