Amnestie zabránili trestnému stíhaniu a súdnym procesom s vinníkmi únosu bývalého prezidentovho syna Michala Kováča ml. v roku 1995. Z únosu je podozrivá SIS. V tom čase ju viedol Ivan Lexa.
"Chceme dať priechod spravodlivosti," hovorí minister spravodlivosti za KDH Daniel Lipšic. KDH by muselo získať pre svoj návrh ústavného zákona hlasy 90 poslancov, teda aj z opozície a tábora nezávislých. Vládne strany predbežne sľúbili podporu, hoci Roman Vavrík z SDKÚ otvorene povedal, že niet "šance na úspech".
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák nevidí úprimný záujem zákon presadiť. K veci sa už vyjadril Ústavný súd, chcel by preto vidieť "ten právny produkt, ktorý predložia do parlamentu".
Podpredseda HZDS Milan Urbáni to považuje len za agendu KDH a "od druhých som nepočul, že by to znovu vyťahovali". Na Slovensku vraj nastúpila nová cesta politiky a treba sa pozerať dopredu.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova sa dnes HZDS správa ústretovo voči vládnej koalícii a "možno by návrh KDH mohol vystaviť niektoré vládne strany zvláštnej situácii". Môžu mať dilemu, či trvať na jasných pozíciách z minulosti, alebo "dať prednosť politickému pragmatizmu".
SMK návrh KDH podporí. Predseda SMK Béla Bugár včera pre agentúru TASR v inej súvislosti povedal, že existujú hmatateľné dôkazy o dohode medzi SDKÚ a HZDS, napríklad nedávne hlasovanie o novom vedení Najvyššieho kontrolného úradu.
Pre Lipšica by bolo "mimoriadnym sklamaním", keby u koaličných partnerov "zrazu nastal problém", lebo by to bol "odklon od všetkých vyhlásení, ktoré boli na túto tému od roku 1998".
Podľa podpredsedu ANO Jirka Malchárka nemá jeho strana problém s vyšetrením zločinov z minulosti vrátane únosu, "iná vec je, či nejde o zviditeľnenie agendy KDH, keď najskôr s tým ide na verejnosť a až potom oslovia koaličných partnerov".
Roman Vavrík z SDKÚ si myslí, že ak sa Lexovi nepreukáže vina v iných kauzách, treba sa pozrieť, kto riadi vyšetrovateľov a zabezpečuje justíciu.
KDH nemôže počítať s niektorými nezávislými poslancami, lebo je medzi nimi napríklad Gustáv Krajči, bývalý minister vnútra, či Rudolf Žiak, ktorý bol v Lexovej SIS šéfom rozviedky.
Autor: sp