Oranžovú revolúciu rozbehli mladí z hnutia Pora. Teraz sa však rozdelili. Jedni chcú strážiť demokraciu, druhí chcú do politiky. FOTO - REUTERS
Sú mladí, bojovní a rozdelení. Navonok Pora vyzerá ako jednotný blok, v skutočnosti sa však rozdelila na dve frakcie. Žltú a čiernu. Majú rovnaký znak, jedni ho majú na žltom pozadí, druhí na čiernom. Kým takzvaná žltá Pora má jasnú hierarchiu s lídrom Vladom Kaskivom, čierna odmieta akékoľvek organizovanie.
"Je len jedna Pora pre celú Ukrajinu. Žltá Pora to sú len ľudia z Kyjeva, ktorí chcú ísť do politiky," hovorí Olga Salo jedna z aktivistiek čiernej Pory a študentka slovenčiny na univerzite v Ľvove.
Čierna Pora má sídlo, ktoré pripomína punkrockový klub. V jednej miestnosti je počítač s internetom a z magnetofónu znie hudba mladých ukrajinských kapiel. Nechýba portrét Juščenka.
"Oddelili sme sa od žltej Pory, pretože sa nám nepáčila tá zbytočná hierarchia. Jednoducho robíme dobrú vec, načo sa zaťažovať nejakým vedením," rozpráva Paša s čiernou šatkou okolo čela.
O budúcnosti hnutia kolujú rôzne verzie: zanikne, bude pokračovať vo svojej činnosti alebo sa transformuje na politickú stranu?
Čierna Pora kritizuje svoju žltú sestru z politikárčenia a obviňuje jej lídrov najmä z politických ambícií. "Áno, je pravda, že postupne z hnutia vyšlo niekoľko nových politických lídrov, ktorí sa začali angažovať v politike," rozpráva líder Pory Vlad Kaskiv. "Je to prirodzený proces a právo každého jednotlivca."
Úspech Pory, ktorá zaktivizovala počas volieb asi 35-tisíc dobrovoľníkov po celej Ukrajine, je však veľký. Viaceré strany by ich popularitu radi využili a stiahli pod svoje krídlo ako stranícke mládežnícke hnutie.
Chvíľu sa špekulovalo, že Pora sa stane súčasťou Juščenkovho alebo Tymošenkovej bloku. Kaskiv to odmieta komentovať, priznáva však, že vznik úplne novej strany je najmenej pravdepodobný.
V Srbsku po páde Miloševičovho režimu napríklad podobné hnutie Otpor v parlamentných voľbách úplne vyhorelo.
MIREK TÓDA, Kyjev