Indovia utekajú po zaznení poplašných sirén a varovaní miestnych úradov pred príchodom ďalšej vlny tsunami. FOTO - REUTERS
ŽENEVA, DILLÍ - India bola včera v panike. Úrady varovali, že na pobrežie sa blíži ďalšie tsunami. Meteorológovia vraj upozornili vládu, že pri brehoch Indie dôjde k následným otrasom, ktoré by mohli spustiť ďalšiu katastrofu. Nestalo sa. Vlny neboli ani zďaleka také veľké ako v nedeľu.
Podľa mnohých indická vláda vydala varovanie aj zo strachu z ďalšej kritiky. Pri nedeľnom zemetrasení totiž aj napriek varovaniam, nereagovala.
Ľudia utekali spolu s policajtmi a záchranármi. "Skočili sme do nákladiaku a išli preč. Nevieme, kam máme ísť a kde strávime noc. Úrady nevedia, kedy sa budeme môcť vrátiť späť," povedala jedna z vyľakaných žien.
Varovania sa často mýlia
Včerajšia situácia z Indie je jedným z argumentov proti vybudovaniu systému varovania. Nie vždy sa totiž správy o blížiacom sa tsunami potvrdia. Stojí to veľa peňazí a u ľudí sa prehlbuje stres. Svetová organizácia aj krajiny, ktoré boli najviac postihnuté, ale takýto systém chcú. Chcú urobiť všetko preto, aby sa už nedeľná katastrofa neopakovala.
OSN chce jednotný systém
Organizácia Spojených národov chce v Indickom oceáne vytvoriť systém varovania pred tsunami už do konca budúceho roku. Šéf agentúry OSN pre stratégiu na predchádzanie katastrofám Salvano Briceno zdôraznil, že by systém, aký už funguje v Tichom oceáne, umožnil tisícom ľudí dostať sa včas do bezpečia.
"Chcem, aby každá krajina mala o rok aspoň základný, no efektívny varovný systém," povedal Briceno. Podľa neho neexistuje dôvod, prečo by to tak nemalo byť, ak vlády pochopia, že je lepšie investovať do prevencie katastrof, ako do ich odstraňovania.
India uvažuje o vybudovaní vlastného systému. Podľa ministra pre vedu Kapila Sibala indický systém nainštalujú v priebehu dva a pol roka a mal by stáť asi 27 miliónov dolárov.
Austrálsky minister zahraničia Alexander Downer zase povedal, že Austrália má "dokonalé vybavenie" na meranie podzemných otrasov, ktoré by poskytla na vybudovanie regionálneho systému. K vytvoreniu celosvetového systému vyzval aj americký prezident George Bush.
Problém je väčšinou s úradmi
Odborníci varujú, že nemá veľký význam budovať jednotlivé siete, ktoré vzájomne nebudú spolupracovať. Podľa Harleyho Benza z americkej informačnej služby pre zemetrasenia naozaj možno sprevádzkovať systém seizmických senzorov a podmorských snímačov do dvoch rokov. "Ich rozmiestnenie je tá najľahšia časť. Ťažšie je zabezpečiť spoluprácu medzi úradmi," hovorí Benza.
Práve tá však často nefungovala. List Indian Express napísal, že indická meteorologická služba chcela o blížiacej sa hrozbe upovedomiť ministra pre vedu, telegram však neposlala úradujúcemu ministrovi, ale jeho predchodcovi.