Na pláži na ostrove Phuket sa opäť hrajú deti. FOTO - REUTERS
"Nemci nestoja v dlhých radoch, aby brali útokom lietadlá a odlietali domov," potvrdila týždenníku Der Spiegel hovorkyňa nemeckej cestovnej kancelárie Thomas Cook.
Hlavne Nemci, Švédi či Rakúšania hľadajú ďalej svojich príbuzných a priateľov. "Ľudia nechcú opustiť Thajsko bez toho, aby vedeli, čo sa s nimi stalo," hovorí nemecký evanjelický kňaz, ktorý pozostalým dodáva každý deň odvahu žiť. Ben Seyried z Británie už vyvesil fotografiu svojho priateľa Piersa na zdevastovanom ostrove Pchi Pchi. Bude ho hľadať, kým bude nádej, že ho nájde. Živého alebo mŕtveho.
Najviac turistov ostáva v oblastiach, ktoré ničivé tsunami obišli - ako Maldivy. Z nemeckej cestovky Thomas Cook je to až 98 percent klientov.
Nevrátia sa ani desiatky slovenských turistov. Ostalo ich 55. "Sú v oblastiach, ktorých sa pohroma nijako nedotkla. O všetkom sa dozvedeli až od svojich príbuzných na Slovensku," povedala nám pracovníčka CK Leonardo.
Ďalšia časť Slovákov zmenila v Thajsku iba miesto svojho oddychu. Slovenský veľvyslanec Marián Tomášik má informácie o niekoľkých desiatkach. "Presunuli sa na bezpečné miesta, hlavne do Bangkogu," hovorí pre SME. Zničených je šesť provincií, zvyšok Thajska však žije ďalej. Ostáva aj zranená Slovenka, ktorú previezli do bangkockej nemocnice. "Pokračuje v dovolenke na inom mieste."
Konzul Igor Niepel strávil na ostrove Phuket viac ako tri dni a pomáhal Slovákom s letenkami i novými cestovnými dokladmi. Rozprával sa s mnohými, ktorí chcú ostať. "Napríklad českí potápači. Prišli síce o všetky veci a peniaze, ale chcú sa ďalej potápať, pretože už Thajsko nezažijú také ako dnes."
Skrátiť si dovolenku nechce ani Američan Brian Keith. Hoci jeho dôvody sú celkom iné. Chce na ostrove ďalej utrácať a pomôcť tak miestnym prežiť. "Teraz to už nie je dovolenka, Nový rok oslavovať nebudem, ale nemôžem odísť, beriem to ako povinnosť," hovorí pre agentúru AFP. "Thajčania sú vďační, že ostávam."
Podobné pocity premohli aj turistku z Košíc. "Bola tam tri mesiace, keď sa to stalo, a rozhodla sa ostať, aby pomohla. Prišla o všetko, ale v Thajsku spoznala toľko ochotných ľudí, že ich teraz nechce opustiť," hovorí konzul Niepel, ktorý sa s ňou stretol.
Nie každý však našiel silu ostať. Henrieta Fleischhackerová z Banskej Bystrice sa napokon rozhodla vrátiť s manželom i synom. "Po prvom dni sme uvažovali, že zostaneme dlhšie, pretože hlásili len niekoľko mŕtvych. Mysleli sme, že sa to vyčistí a bude to v poriadku. Potom však začali počty mŕtvych pribúdať po stovkách, a tak sme sa zbalili," povedala včera po návrate domov.
Na thajské pláže sa pomaly začínajú vracať turisti. Iní ostávajú, aby zistili, čo sa stalo s ich blízkymi - ako Carsten Sims z Hanoveru, ktorý hľadá svojich príbuzných spolu s priateľom Hansom (na snímke vpravo).
FOTO - REUTERS
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, haj