Ulice sú stále plné mŕtvych tiel. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie to nie je najväčší problém. FOTO - REUTERS
BANGKOK - Pri odstraňovaní následkov katastrofy v južnej Ázii ide o súboj s časom. Doteraz sa všeobecne usudzovalo, že najväčšiu hrozbu pre tých, čo prežili, predstavujú rozkladajúce sa mŕtve telá. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa však hlavné riziko skrýva inde. Je ním výkalmi kontaminovaná voda, ktorá prináša smrteľné choroby.
"Človek, ktorý zomrie, nepredstavuje zdravotné riziko pre ľudí okolo," vyhlásil predstaviteľ zdravotníckej organizácie David Nabarro. "Po niekoľkých hodinách prestávajú byť choroboplodné zárodky v tele mŕtvej osoby nebezpečné. Väčšinou sa rozložia a zahynú." Organizácia kritizovala aj hromadné pohreby obetí, ktoré sa vykonávajú na základe mylnej domnienky o ich nebezpečnosti. Podľa organizácie iba zbytočne zväčšujú utrpenie pozostalých. Mali by ich vykonávať aspoň tak, aby bolo možné telá neskôr exhumovať.
Pre miestne obyvateľstvo predstavujú hlavné riziko výkaly a ďalšie nečistoty produkované živými. Obrovské vlny zničili na mnohých miestach zásoby pitnej vody. A práve kontaminovaná voda predstavuje najväčšiu hrozbu.
"Môžem povedať, že veľa, veľa, veľa ľudí môže zomrieť, ak nebudeme schopní rýchlo doručiť ľuďom neškodnú pitnú vodu," povedala hovorkyňa WHO v Dillí Harsaran Pandeyová. "Choroby sa rozširujú kontaminovanou vodou a vodou, ktorá sa používa na umývanie jedla."
Medzi počiatočné príznaky chorôb spôsobených nakazenou vodou patrí hnačka a zvracanie. Takéto prípady už hlásia zo Srí Lanky a iných oblastí. Postupná dehydratácia, ktorú spôsobujú, vedie napokon k smrti.
V snahe predísť hrozivým následkom posiela Svetová zdravotnícka organizácia a iné organizácie do postihnutých oblastí tabletky na čistenie vody. Mnohé krajiny vyslali lode so zariadeniami na odsoľovanie morskej vody. Či príde pomoc včas a bude dostatočná, však nevie zaručiť nik.
Zdravotnícka organizácia pripúšťa, že isté riziko predstavujú aj mŕtve telá. Ohrození sú záchranári, ktorí s nimi prichádzajú do styku. Môžu sa nainfikovať tuberkulózou, žltačkou, takisto ako zažívacími ťažkosťami, horúčkami alebo cholerou.
V postihnutých oblastiach sa ľahšie plodia aj komáre a choroby, ktoré prenášajú: malária a horúčka dengue. Najväčšie nebezpečenstvo - ohrozujúce rovnaký počet ľudí ako samotné tsunami - však predstavuje kontaminovaná voda.
Autor: čtk, ma