Začiatkom renesancie boli vraj ľudia chudobnejší ako pred miliónmi rokov, keď ešte nevedeli založiť oheň. Nielen k tejto prekvapivej skutočnosti dospela súkromná štúdia profesora ekonómie z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý sa z čiastočne zo žartu pokúsil spočítať výkony svetovej ekonomiky za posledných milión rokov.
Profesor Bradford DeLong vychádzal z prieskumov svojich kolegov, ktorí zistili, že za posledných 200 rokoch sa spolu s rastúcim bohatstvom zvyšoval aj počet obyvateľov zeme. De Long preto vztiahol myšlienku "čím sa ľudia v histórii mali lepšie, tým viac sa rozmnožovali" na celú históriu ľudstva.
Podľa jeho prepočtov dosiahla svetová ekonomika svoj prvý vrchol okolo roku 800 pred naším letopočtom. Vtedy síce upadal Egypt, ale začali sa objavovať prvé grécke mestské štáty, vzniklo Kartágo a Olmekovia zjednotili Strednú Ameriku. Hrubý domáci produkt sa vtedy údajne vyšplhal až na 140 virtuálnych dolárov na osobu. Počas ďalších 2 800 rokov, teda až do súčasnosti, sa tak podľa profesorových výpočtov zvýšil blahobyt ľudstva asi päťdesiatnásobne.
DeLongova štúdia však už na prvý pohľad vykazuje určité nedostatky. Napríklad prelom 13. a 14. storočia paradoxne ukazuje prepad ekonomickej úrovne, napriek tomu, že sa v Európe začínala renesancia, Inkovia a Aztékovia boli na vrchole svojho rozkvetu a ázijskými pláňami sa preháňali Kublajchánové hordy dobyvateľov. V tomto období bol hrubý domáci produkt na hlavu údajne nižší ako pred miliónmi rokmi, keď ešte Homo erectus nevedel používať oheň.
Podľa hlavného ekonóma Patria Online Davida Marka, ktorý si štúdiu všimol na internete, tak nebude pravdepodobnosť ekonomického vývoja načrtnutého profesorom DeLongom nijako významná. "Bolo by síce zaujímavé vedieť odhadnúť vývoj životnej úrovne ľudskej rasy v priebehu dejín, presnejšie odhady však budú musieť vychádzať z inej metodológie. Dokazuje však, že aj ekonómovia sa vedia dobre baviť," poznamenal s tým, že nie všetci ekonómovia musia byť suchári. Dokonca aj profesora ekonómie vraj niekedy pochytí bláznivý nápad.
(čtk)