Kauza Au Café
Ministerstvo hospodárstva na čele s Pavlom Ruskom, predsedom ANO, pridelilo spoločnosti Olympia nenávratný príspevok štyri milióny korún na kaviareň Au Café. Firmu vlastnia deti Ľuba Romana, podpredsedu ANO a šéfa bratislavského VÚC. Roman nakoniec oznámil, že synovia príspevok vrátia.
Problémy okolo investície Kia
Vyriešeným problémom je utajovanie zmluvy medzi vládou a Kia, vďaka analýze ministra spravodlivosti Lipšica, že zmluva musí byť verejná. Nevyriešeným je výkup pozemkov, keďže niektorí majitelia žiadajú od štátu 350 korún za m2 a odmietajú ponúkaných 140. Štát sa s nimi ešte nedohodol. Kia stavia iba na vykúpených pozemkoch. Majitelia pôdy podali niekoľko trestných oznámení. Ani jeden prípad ešte nie je vyšetrený.
Kaníkove odvody
Opozícia sa neúspešne pokúsila odvolať ministra práce Kaníka okrem iného aj preto, lebo vyšlo najavo, že v čase, keď podnikal, neplatil za svojich zamestnancov odvody do Sociálnej poisťovne. Po ich zaplatení požiadal o odpustenie penále vo výške 263-tisíc korún. Poisťovňa rozhodla kladne o jeho žiadosti až po voľbách, napriek tomu, že nesplnil jednu z podmienok odpustenia dlhu. Penále Kaníkovi odpustil aj Národný úrad práce po tom, čo to ako minister umožnil.
Štátny tajomník je agent ŠtB
V zoznamoch agentov ŠtB, ktorý zverejnil Ústav pamäti národa, sa objavilo meno štátneho tajomníka Jána Hurného z SDKÚ. V spise je podpis, ktorým súhlasil so spoluprácou s ŠtB a sú v ňom ďalšie dokumenty, ktoré hovoria, že Hurný ŠtB poskytoval informácie o svojich kolegoch. Hurný pravosť podpisu popiera a mieni sa brániť na súde. SDKÚ povedala, že sa zväzkami nebude zaoberať a každý sa musí očistiť sám.
Mečiar prišiel o plat a napadol fotografku
Predseda HZDS a poslanec Vladimír Mečiar prišiel po rozhodnutí šéfa Národnej rady Pavla Hrušovského o mesačný plat, keď štyri dni bez ospravedlnenia nebol prítomný na rokovaní parlamentu. Mečiar počas svojho pobytu v nemocnici napadol fotografku Nového Času a rozbil jej fotoaparát.
Súd s poslancom Karlinom
Začal sa súd s poslancom HZDS Karlinom, ktorý je obvinený z prijímania úplatku, spolu so šéfom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Mrázom. Obaja boli niekoľko mesiacov vo väzbe, tvrdia, že sú nevinní. Podľa obžaloby polícia zadržala oboch v kancelárii aj s polmiliónovým úplatkom za hladký priebeh zákazky na dostavbu telocvične v Žiari nad Hronom. Obálku s peniazmi našla polícia v Karlinovom kufríku.
Lexa chodí po súdoch a vyšetrujú ho
Exriaditeľa SIS Ivana Lexu súd oslobodil spod obžaloby v troch prípadoch. Ide o kauzy mercedes, nezbavenie mlčanlivosti príslušníkov SIS a odcudzenie odpočúvacieho zariadenia. Ešte je obvinený v prípade Remiášovej vraždy z návodu na vraždu, zneužitia právomocí a ohrozenia štátneho tajomstva, nezákonného vypočúvania príslušníkov SIS a nezákonného odčerpania peňazí do SIS.
Obvinená poslankyňa SDKÚ Martinčeková
Policajný vyšetrovateľ chce poslankyňu Martinčekovú obviniť zo závažných trestných činov v kauze podvodov s naftou a olejmi. Martinčeková tvrdí, že je nevinná a sama požiadala o zbavenie imunity. Rozhodnúť musí plénum Národnej rady.
V olejárskej kauze je obvinených 81 ľudí. Podľa polície ide o najväčšiu zločineckú skupinu, akú sa jej v histórii samostatného Slovenska podarilo odhaliť.
Kauza Čuňo
Viceprimátora Košíc Eugena Čuňa za SDKÚ vyšetrovateľ obvinil z brania miliónového úplatku. Čuňo ho mal spolu s advokátom z Kráľovského Chlmca prevziať 10. marca od zástupcu stavebnej firmy Kame, ktorý však spolupracoval s políciou. Podľa neho milión bol len časťou 18-miliónového úplatku za pridelenie zákazky v celkovej hodnote 181 miliónov.
Po ôsmich mesiacoch Čuňa prepustili a je stíhaný na slobode. Tvrdí, že celá kauza má politické pozadie a je presvedčený o svojej nevine.
Financovanie SDKÚ
Niektorí zo zverejneného zoznamu darcov SDKÚ tvrdia, že strane nikdy peniaze nedali. Polícia však začala trestné stíhanie vo veci pre trestný čin pre podozrenie zo skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, ktoré stále prebieha.
SDKÚ odmieta zverejniť aj to, kto za stranu prebral jej 22-miliónový dlh. Zákon jej umožňuje, aby meno človeka či firmy nezverejnila.
Politici si schválili viac peňazí
Parlament v rozpore s programovým vyhlásením vlády prijal volebný zákon iba s jedným obvodom. Poslanci schválili aj zvýšenie sumy pre stranu za jeden hlas vo voľbách. Namiesto 60 korún to bude asi 140 korún za hlas. Politické strany tak dostanú o niekoľko stoviek miliónov viac. Poslanci odmietli aj návrh na zmrazenie svojich platov a neschválili zrušenie svojej imunity.
Majský na slobode
Až 15 rokov väzenia, pokuta 5 miliónov korún a zákaz podnikať na 10 rokov hrozí Jozefovi Majskému. Podľa obžaloby špeciálneho prokurátora zosnoval Majský zločineckú skupinu, ktorá podviedla spoločnosti Horizont a B.M.G.
Majského v auguste prepustili po 22 mesiacoch na slobodu. Prepustenie, o ktorom rozhodol generálny prokurátor Dobroslav Trnka, vyvolalo znepokojenie ministrov spravodlivosti a vnútra Lipšica a Palka.
KDH si nevie rady s Bielikom
Starosta bratislavskej časti Rača Pavol Bielik je obvinený, že žiadal úplatok päť miliónov korún. Prokurátor naňho podal obžalobu, Bielik je predsedom bratislavskej krajskej rady KDH, ktorá ho odmietla odvolať z funkcie.
Počas vyšetrovania sa stratilo niekoľko odpočutých nahrávok Bielika. Rezortu vnútra šéfuje Vladimír Palko (KDH), ktorý dal prípad prešetriť. Traja policajní funkcionári sú obvinení, že nezabezpečili zálohovanie odpočúvaní.
Liškovo auto
Bývalý primátor Trenčína Juraj Liška za SDKÚ požiadal o kúpu nového služobného auta, čo mu mestskí poslanci odsúhlasili. Podmienky súťaže boli však určené tak, že ich spĺňala iba značka Audi. Prihlásila sa iba jedna firma - Araver, ktorej majiteľom je člen SDKÚ a sponzor strany Jaroslav Závodský.
Mafia zabíjala svojich šéfov
Posledným pokusom o vraždu jedného z bossov podsvetia bol bombový atentát na Iva R., ktorý vyviazol so zraneniami. Mal aktivity v kasínach, reštauráciách, v obchode s nehnuteľnosťami. V tejto sfére podnikali aj Peter Čongrády, Jozef Svoboda a Peter Havaši, ktorí boli v tomto roku zastrelení. O všetkých sa hovorilo ako o údajných bossoch bratislavského podsvetia. Ani jedna vražda nebola doteraz objasnená.
Prvý viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak povedal, že chápadlá mafie sú až v parlamente. Poslanci si preto zavolali na rokovanie Národnej rady ministra vnútra Palka, aby im tieto slová vysvetlil. Palko povedal, že dôkaz o spojení poslanca a mafie nemá.
Rómske nepokoje
Po tom, ako Rómovia začali rabovať obchody na východe Slovenska, vláda rozhodla o nasadení armády. Rómovia boli nespokojní s výškou vyplácaných sociálnych dávok po prijatej reforme sociálneho systému z dielne ministra práce Ľudovíta Kaníka. Polícia po nepokojoch začala stíhať viacerých Rómov za úžeru.
Koniec skupinky
Kauza, ktorej dôsledkom sa vláda ocitla v menšinovom postavení, sa v tomto roku definitívne skončila. Generálny prokurátor Trnka vyhlásil, že žiadna skupinka neexistuje a vyšetrovateľ zastavil posledné prípady, ktoré s ňou súviseli. V kauze vypovedal aj Mikuláš Dzurinda.
Plyn na pošte
Na pošte v Bratislave začali ľudia kašľať a dusiť sa. Ministerstvo vnútra odmietalo niekoľko dní akokoľvek informovať o tomto prípade. Chemici po čase zistili prítomnosť fosgénu a chlórpikrínu. Polícia nakoniec zadržala narkomana, ktorý na pošte použil obranný sprej.
Podozrivé tendre
V tomto roku prebehlo na Slovensku niekoľko tendrov, ktoré mali víťaza blízkeho obstarávateľovi. Napríklad informačnú kampaň za 120 miliónov na reformu zdravotníctva robí firma Omnipublic, ktorej spolumajiteľ bol šéfom výberového konania Ján Králik. Informačnú kampaň za 40 miliónov na dôchodkovú reformu robí spoločnosť VYV, ktorá v minulosti pracovala pre DS, jej predseda Ľudovít Kaník je dnes šéfom rezortu. Informačnú kampaň za 30 miliónov na využívanie eurofondov na ministerstve pôdohospodárstva robí agentúra I Step, ktorá robila volebnú kampaň SMK. Šéfom rezortu je Zsolt Simon z SMK. Spoločnosť Markant, ktorej majiteľom je manžel poradkyne premiéra Táne Rosovej, získala od Úradu vlády zákazku za 8,5 milióna v roku 2003. S odvolaním sa na túto zmluvu Markant podpísal v tomto roku s úradom ďalšie zmluvy.
Ani v jednom prípade nikto nekonštatoval porušenie zákona.