Predseda vlády Mikuláš Dzurinda sa netajil svojimi rokovaniami s nezávislými poslancami. Opozícia premiérovi vyčítala netransparentnosť a kupčenie s poslaneckými hlasmi. Predseda SMK Béla Bugár aj predseda KDH Pavol Hrušovský upozornili na to, že spolupráca SDKÚ a HZDS sa zintenzívňuje, čomu napovedajú niektoré hlasovania parlamentu. SDKÚ aj HZDS to popierajú.
Bugár na jar tohto roka povedal, že Dzurinda by mal po vstupe do Európskej únie odstúpiť. Premiér na jeho adresu povedal, že by mal byť chlap a na záver roka konštatoval, že vzťahy v koalícii sú dobré čiže "na trojku".
Strany vládnej koalície tvrdia, že k súčasnej vláde nie je alternatíva a pre dobro tejto krajiny chcú vládnuť až do konca volebného obdobia.
Počas roka vyskočili aj zaujímavé kauzy, ale takmer všetky ostali s otvoreným koncom a vyvodenia zodpovednosti. Jednou z výnimiek bola reakcia synov podpredsedu ANO Ľuba Romana, ktorí vrátili štátny príspevok na kaviareň Au Café štyri milióny korún.
Tlak médií ani verejnej mienky nestačil na to, aby SDKÚ zverejnila, kto za ňu prevzal 22-miliónový dlh. Vyšetrovanie fiktívnych darcov tejto strany sa stále neuzavrelo. Štátny tajomník Ján Hurný, nominant SDKÚ, bol podľa zverejneného registra agentom ŠtB. SDKÚ povedala, že sa tým nebude zaoberať.
Starosta Rače a šéf krajskej organizácie KDH Pavol Bielik je obžalovaný z korupcie, ale vedenie KDH ho nedokázalo prinútiť, aby sa vzdal straníckych funkcií.
Samostatnou skupinou káuz sú tendre. Tretí sektor vo viacerých prípadoch upozorňoval na možný klientelizmus, ale nikdy sa nepreukázalo porušenie zákona.
Autor: rk