foto REUTERS
BRATISLAVA - Niekoľko dní po jednej z najväčších prírodných katastrof v južnej Ázii začali poisťovne vyčísľovať škody na majetku. Situáciu však sťažuje nedostatok informácii a zlé spojenie s postihnutými oblasťami. Podľa predbežných odhadov najväčšej svetovej zaisťovne Munich Re záplavové vlny spôsobili celkovú ekonomickú škodu za viac ako desať miliárd eur.
Náklady pre poisťovne by však mali byť nižšie, hoci išlo o najničivejšie svetové zemetrasenie za posledných 40 rokov. V porovnaní s poistnými nákladmi tohtoročných hurikánov v USA, ktoré budú poisťovne stáť 17 miliárd eur, budú nároky na náhradu škôd v južnej Ázii asi polovičné. Dôvodom je, že ide o jednu z najchudobnejších oblastí sveta, kde väčšina obyvateľov nebola poistená. "Je to síce obrovská prírodná katastrofa, ale poisťovní sa dotkne len okrajovo," citovala agentúra AFP šéfa turistickej agentúry Gras Savoye Georgesa Bodurogloua.
Britská poisťovňa Lloyd's už vyhlásila, že katastrofa v Ázii bude mať na ňu len obmedzený dosah. "Odhadujeme, že krytie škôd sa obmedzí len na jednotlivcov a námorné riziká," uviedla poisťovňa vo svojom vyhlásení. Rozsah krytia sa zatiaľ pre nedostatok informácii neodvážila vyčísliť. Z poistenia si budú uplatňovať náhrady len poistení turisti a majitelia zdevastovaných hotelových komplexov.
Katastrofa ostala ľahostajná aj svetovým finančným trhom, ktoré si ju sotva všimli a viac ich ovplyvnila správa o nečakane vysokých výdavkoch Američanov počas vianočných nákupov.
Naopak následky nedeľnej katastrofy najviac pocíti cestovný ruch v postihnutých oblastiach na Srí Lanke, v Indonézii a Thajsku, ktoré sú vychytenými turistickými destináciami. Napríklad na Maldivách sa odhaduje, že je zničených až 80 percent hotelov. Ešte horšie sú na tom bungalovy pre turistov na pobreží.
V poslednej chvíli musia meniť plány aj európske cestovné kancelárie a reorganizovať už pripravené a vypredané zájazdy do juhovýchodnej Ázie.
Náhradných destinácii nie je dostatok, alternatívou je Egypt alebo Kanárske ostrovy. "Neskôr sa výber rozšíri o Karibik a iné miesta v Ázii," vyjadrila sa nemecká cestovka Thomas Cook.
(čtk, sita, tc)
Najdrahšie katastrofy
Tento rok bol pre svetové poisťovne asi najdrahším v histórii. Jedna z najväčších zaisťovní Swiss Re vyhlásila, že doterajšie katastrofy bez nedeľňajšieho zemetrasenia v Ázii si už vyžiadalu nároky na náhradu škôd v celkovej sume okolo 42 miliárd dolárov.
August - september 2004: vlna štyroch veľkých hurikánov
Hurikány, ktoré postihli USA a karibskú oblasť budú stáť poisťovne podľa odhadov Insurance Information Institute 22 až 23 miliard dolárov. Poistné škody po zemetrasení v Ázii budú asi polovičné.
11. september 2001
Podľa svetovej organizácie Insurance Information Institute za teroristické útoky na USA poisťovne zaplatili 32 miliárd dolárov. Swiss Re uvádza náhrady škôd vo výške 21 miliárd dolárov. Zahynulo okolo 3000 osôb.
August 1992: hurikán Andrew na Floride
Spôsobil škodu za 26,5 miliardy dolárov. Stal sa tak zatiaľ najnákladnejším hurikánom v histórii USA.
Január 1994: zemetrasenie severne od Los Angeles
Otrasy so silou 6,7 stupňa spôsobili škody 40 mld dolárov. Poistné straty podľa Swiss Re dosiahli 17,3 miliardy dolárov.
September 1991: vyčíňanie cyklónu Mireille v Japonsku
Poisťovne vyplatili 7,14 miliardy dolárov.
Zdroj ČTK