BRATISLAVA - Pri preberaní úplatku polícia tento rok zadržala deväť advokátov. Pýtali ho za to, že "niečo vybavia" na súde. Zadržala aj vyšetrovateľa, ktorý chcel milión za to, že zastaví trestné stíhanie a vychovávateľa vo väznici, ktorý sľúbil za peniaze lepší posudok pre súd.
Prieskum Ústavu na výskum verejnej mienky z roku 2002 ukázal, že ľudia vnímajú justíciu ako tretí najskorumpovanejší rezort. Podľa údajov kampane Korupcia nám pije krv z roku 2003 nechalo nejakú "pozornosť" na súde 11,5 percenta ľudí.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic súhlasí, že situácia, pokiaľ ide o korupciu v súdnictve, je vážna. "Tieto prípady sú len vrcholkom ľadovca." Upozorňuje, že ďalší právnici sú stíhaní pre iné trestné činy. Odhaľovať korupciu je podľa neho veľmi zložité, keďže justícia je uzatvorená a uzatvorený je aj jej korupčný systém, v ktorom sú zapojení advokáti, prokurátori a sudcovia, ktorí sa poznajú a vedia, že si pri preberaní peňazí môžu dôverovať. Poznajú aj spoľahlivý spôsob, ako peniaze dostať od klienta.
"Na spustenie operácie, ktorá odhalí celú korupčnú schému, treba oveľa viac času a je potrebné, aby niekto zvnútra tej schémy dlhodobo s políciou spolupracoval," hovorí Lipšic. Polícii podľa neho pomáha inštitút agenta-provokatéra, aj keď "tam, kde korupcia prebieha v rámci uzatvorenej korupčnej schémy, má veľmi limitovaný efekt". Aj preto vznikol inštitút korunného svedka, ktorému polícia za odhalenie zločineckej skupiny sľúbi beztrestnosť.
Predseda krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč vidí časť dôvodov veľkej korupcie medzi právnikmi v rozdieloch príjmov súkromnej právnej sféry - advokátov a verejnej - vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov. "V roku 2002 na to upozornila Svetová banka. Táto nevyváženosť spôsobuje prelievanie peňazí."
Advokáti majú dosť peňazí, ale závislí sú od rozhodnutí štátnej služby. "Samozrejme, to navodzuje mechanizmy si priplatiť, aby som dosiahol rýchlosť alebo istý druh rozhodnutia. Je to celosvetový poznatok." Všetko podľa neho súvisí s tým, že na Slovensku sa ešte stále len rozbieha trhová ekonomika. "Je to istá historická nevyhnutnosť."
Advokáti, aby dosiahli priaznivý výsledok pre klienta, niekedy podplácajú aj zo "svojho". Sudcov je podľa Bradáča veľmi ťažké pri preberaní úplatku prichytiť, lebo sú posledným článkom. "Preto sa skôr podarí mechanizmus odhaliť na pol ceste." (mož)
Prípady korupcie v právnickej obci za rok 2004
21. december - Polícia obvinila z korupcie troch advokátov. Igor Ch. zo Skalice pýtal od klienta v leopoldovskom väzení 300-tisíc korún za to, že ho prepustia. Zadržali ho pri preberaní úplatku na parkovisku v Holíči.
Advokátka Barbora T. z Komárna bola správcom konkurznej podstaty spoločnosti Jednota. Údajne sľúbila jednému zo záujemcov o kúpu budovy hostinca, že ho za 150-tisíc korún uprednostní. Polícia našla peniaze v jej kancelárii.
V treťom prípade sú obvinení žilinský advokát Štefan S. a šéf žilinských ekonomických vyšetrovateľov Gustáv M. Istému obvinenému sľúbili, že ak dá 300-tisíc korún, polícia stiahne obvinenie.
15. december - Trnavský vyšetrovateľ nadporučík Igor S. (28) si vypýtal miliónový úplatok od L. H., ktorému sľúbil, že ho za peniaze neobviní z trestného činu. L. H. je podozrivý, že v roku 2003 vylúpil bezpečnostnú schránku Union banky v Dunajskej Strede a vybral odtiaľ niekoľko miliónov korún. Na políciu sa obrátil on. Vyšetrovateľa zatkli v utorok pri preberaní peňazí priamo v jeho kancelárii.
7. október - Jozef H. v auguste žiadal úplatok 500-tisíc korún od dvoch mužov z Bratislavy. Sľúbil im, že vybaví urýchlenie odvolacieho konania v občianskoprávnom spore na Krajskom súde v Bratislave v ich prospech. Jeden z Bratislavčanov sa obrátil na políciu. Úrad boja proti korupcii pripravil policajnú akciu na zadržanie úplatkára. 7. októbra tohto roka sa Bratislavčania stretli s Jozefom H. v kaviarni. O 14.55 policajný agent odovzdal Jozefovi H. 250-tisíc korún. Polícia ho hneď zadržala.
16. september - Bratislavský advokát Pavol P. ponúkol a dal kolegyni obhajkyni úplatok 30-tisíc korún. Chcel tak dosiahnuť výhodu pre klienta. Od obhajkyne, ktorá zastupuje iného obvineného v rovnakom prípade, žiadal, aby presvedčila klienta o zmene výpovede. 5-tisíc korún mala obhajkyňa dať svojmu klientovi. Polícia advokáta zadržala priamo pri odovzdávaní úplatku 30-tisíc korún v kaviarni hotela Eden v Piešťanoch.
14. jún - Košický advokát Juraj Č. žiadal nepriamo pre sudcu a prokurátora úplatok od obvinenej Košičanky, ktorú zastupoval. Za 100-tisíc korún jej sľúbil, že ovplyvní priebeh vyšetrovania sprenevery v jej prospech. Advokát prijal od Košičanky úplatok 65-tisíc korún 14. júna tohto roka v reštaurácii. Polícia ho priamo po prebratí úplatku zadržala.
11. jún - Polícia zadržala advokáta Albína K. pri pokuse o útek z miesta odovzdania úplatku. Ponúkol vraj 100-tisíc pracovníčke vojenských lesov z Kežmarku za urýchlené preplatenie faktúry za poskytnuté právne služby.
3. máj - Vychovávateľ vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou Ľubomír P. žiadal od odsúdeného Ľuboša I. od 20- do 40-tisíc korún za to, že mu napíše kladný posudok a pomôže vybaviť u sudcu podmienečné prepustenie na slobodu po uplynutí polovice trestu. Potom ako Ľuboša I. podmienečne 28. apríla prepustili, sa Ľubomír P. ozval a žiadal dohodnutú sumu. Od brata odsúdeného prevzal 15-tisíc na parkovisku pred železničnou stanicou v Trnave.
26. apríl - Exekútor Vladimír S. žiadal úplatok 50-tisíc od bývalej zamestnankyne spoločnosti HOZA za to, že nepodá trestné oznámenie na Stanislava Z. za predaj majetku a prevod obchodného podielu spoločnosti v čase vykonávania exekúcie, čo nie je dovolené. Exekútor prevzal úplatok od Eleny B. v kancelárii potravín v Slávičom údolí, kde vtedy Elena B. pracovala. Potom ho zadržala polícia.
11. marec - V kauze košického viceprimátora Eugena Čuňa je obvinený aj advokát Ladislav P., ktorý podľa polície spolu s ním prijal úplatok milión korún.
20. február - Advokát Ladislav L. robil správcu konkurznej podstaty poľnohospodárskeho obchodného družstva Rudina. Úplatok 250-tisíc žiadal za prevod objektu, ktorý však bol len v prenájme a nie vo vlastníctve, na istých podnikateľov. Prevzal 200-tisíc korún.
3. február - Advokát Miroslav L., ktorý zastupoval stranu, čo prehrala súd v občiansko-právnych veciach, si v januári vypýtal od víťaza sporu Igora J. telefonicky 100-tisíc korún za to, že nepodá opravný prostriedok proti rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava II. Úplatok prevzal 1. februára pred dvanástou na obed v hoteli Kyjev v Bratislave. Krátko na to ho zadržala polícia.