Riaditeľ odboru informatizácie na ministerstve dopravy Tibor Papp si nemyslí, že vysoké dane a možné zatváranie internetových kaviarní ohrozí "informatizáciu" Slovenska. Ak však "zaniknú v meste dve-tri kaviarne, pribudne ľudí na úradoch práce, potom zrejme mestá prehodnotia svoj prístup," povedal.
Daň za počítače je síce novinkou, ale ako "praktický používateľ internetu z prostredia kaviarne, kde 10 tínedžerov hrá hry, chcem čo najrýchlejšie odísť". Podľa neho hrajúca sa mládež postupne z kaviarní vytlačí ľudí, ktorí chcú surfovať, písať e-maily, či sťahovať informácie. Pozná vraj ľudí, ktorí dokážu prevádzkovať aj klasickú internetovú kaviareň bez hier.
Podľa poslednej správy o rozvoji informačnej spoločnosti programu eEurope+ Európskej únie, Slovensko vo väčšine ukazovateľov patrí do "slabšieho priemeru" s miernym zhoršením v porovnaní s predchádzajúcim hodnotením. Počítače používalo v čase prieskumu vo februári 2004 na Slovensku 38 percent ľudí, čo bolo menej ako v Česku (57 percent) a Slovinsku (62), no viac ako v Estónsku (37), Poľsku (30) či Maďarsku (27). Celkovo však na 100 obyvateľov Slovenska pripadá 20 osobných počítačov. Priemer dnešnej únie je 35. U nás ľudia počítač používajú v porovnaní s inými krajinami oveľa častejšie len v práci. (haj, tb)