Majitelia internetových kaviarní budú od januára platiť mestám a obciam daň za každý počítač.
FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
. Daň na nevýherné zábavné prístroje je 10-tisíc, za počítače 5-tisíc. "Bránim sa označeniu komerčná herňa, ak by chcel niekto u mňa minúť dve tisícky, musel by hrávať päť dní," hovorí Viskupič.
Kaviareň má aj v Trnave či v Piešťanoch, zúčastnil sa však zasadnutí mestských zastupiteľstiev a dosiahol odpustenie dane na počítače pripojené na internet. "V Trnave robíme zdarma večernú školu, prichádza stredná generácia. Majú deti v zahraničí, chcú sa s nimi naučiť e-mailovať. Jednoducho, umožňujeme kontakt s počítačmi a všetkými ich funkciami, nemôžeme sa tváriť, že zábavná funkcia neexistuje."
Niektoré mestá pôvodnú výšku daní zmenili. Košice najskôr schválili nariadenie s 20-tisícovou daňou, potom nariadenie zmenili, daň je teraz 5-tisíc až nula korún za počítače s internetom.
Piešťany tiež navrhovali daň 25-tisíc. Prednostka Denisa Bartošová však hovorí, že dostali mnoho pripomienok a majitelia kaviarní vystúpili aj na zastupiteľstve. Argumentovali, že im hrozí krach a zdôrazňovali aj vzdelávaciu funkciu kaviarní. Poslanci teda znížili daň na 5-tisíc a odpustili ju pre počítače s pripojením na internet.
Aj iné bratislavské časti stanovili ročnú daň za nevýherné zábavné prístroje na 20-tisíc. "Možno urobil štát chybu, že neurčil hornú hranicu," hovorí prednosta miestneho úradu v Dúbravke Otto Riesz. Mestská časť vraj nevie, aké majú majitelia internetových kaviarní príjmy, daň zaviedli po prvý raz a "budú ju prehodnocovať podľa toho, čo je reálne".
Staré Mesto sumu stanovilo podľa starého zákona o miestnych poplatkoch, ktorý platil do konca tohto roka, poslanci ju mohli znížiť, no neurobili to. Daň nebudú platiť majitelia kaviarní za počítače, na ktorých sa nehrajú hry, ale slúžia iba na informácie.
Petržalke sa zdalo 20-tisíc "neprimeraných", povedala hovorkyňa Milka Podmajerská, rozhodli o dvojtisícovej dani za počítač.
"Väčšina príjmu kaviarne je z hier, ale nie je to príjem, ktorý by pokryl takú daň - je vyššia ako obrat. Mám 12 počítačov, mestská časť teda odo mňa chce štvrť milióna," hovorí majiteľ kaviarne v Bratislave. Ak by poskytoval iba pripojenie na internet bez hier, kaviareň by si podľa neho na prevádzku nezarobila.
Nový zákon o miestnych daniach umožnil vyrubiť daň za nevýherné hracie prístroje, ktorá sa v mnohých mestách vzťahuje aj na zábavné prístroje ako šípky, biliard či stolný futbal. Niekde od nej neoslobodili ani detské atrakcie v predajniach.
V bratislavskej časti Nové Mesto sa doterajší poplatok za jeden predajný automat zvýšil z tisíc korún na 7-tisíc a 5-tisíc za šípky či biliard. Na žiadosť riaditeľa dopravného podniku odpustili dane na automaty na lístky mestskej dopravy. Daň za automaty zabezpečujúce pitný režim v školách či za detské atrakcie sa platiť bude.
Ozývať sa začínajú aj majitelia šípok, biliardu či stolných futbalov. Pred Vianocami sa stretli so zástupcami biliardového zväzu, šípkarskej federácie a asociácie stolného futbalu, aby založili organizáciu a tlačili na zmenu zákona, ktorý sa aj im zdá likvidačný a absurdný.