a Dzurindu.
"Odmietam takéto praktiky, ktoré sa v parlamente udomácnili," povedal Hrušovský. Ak však poslanec "zmení názor a uvedomí si vážnosť zmien, ktoré treba na Slovensku urobiť", tak to považuje za niečo, čo je v politike možné. Kategoricky však odmieta ponúkanie výhod. "Dokonca by som to považoval za korupciu v parlamente. V parlamente zatiaľ však takéto dôkazy nemám," hovorí. Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu sa vraj nestretol s takými silnými podozreniami, aké boli napríklad pri zdravotníckej reforme.
Spolupráca s opozičnými, nezávislými alebo inými poslancami, je podľa Hrušovského diskutabilná vec. "Často sme svedkami toho, že mnohí koaliční partneri a poslanci nehlasujú za zákony, ktoré predkladajú koaliční ministri a sú súčasťou programového vyhlásenia vlády," a naopak niektorí nezávislí, alebo dnes už opoziční, za ne hlasujú.
"Iná alternatíva tu nie je, takže preto to nechávame, dá sa povedať, takto," povedal Bugár. "Nevieme to zmeniť a snažíme sa koncentrovať aspoň na to, čo máme v programovom vyhlásení vlády ešte nesplnené."
Podľa Bugára to neznamená, že sa SMK zmierila so situáciou, výzvy na adresu SDKÚ a Dzurindu by však údajne nemali žiadny výsledok. "Nedosiahneme nič, len bude veľké napätie, ešte sa zhoršia vzťahy vnútri vládnej koalície."
Politológ Ľuboš Kubín povedal, že prechod z víťaznej do menšinovej koalície neznamená automaticky, že je vládne zoskupenie ohrozené. Skupina nezávislých poslancov nemá podľa neho záujem na predčasných voľbách. Dohodami z prípadu na prípad je podľa Kubína táto skupina ochotná udržiavať vládu a v časti vládneho programu ju dokonca podporovať. Hovorí, že politická kultúra klesla "na dno, nad ktorým sa prelievajú tekuté väčšiny".
Kubín povedal, že stále chýbajú priehľadné dohody s nezávislými, všetko sa deje mimo verejného dohľadu a stierajú sa hranice medzi koalíciou a opozíciou. "Tento model nakoniec prijali aj KDH a SMK, čo ešte niekedy v polovici roka odmietali a brali to len ako momentálnu situáciu." (tasr, sp)