JAKARTA, COLOMBO - Postupujúce záchranárske tímy objavujú v južnej Ázii ďalšie miesta smrti. Hovorí sa o celých zničených mestách, či zaniknutých komunitách na ostrovoch v Indickom oceáne.
Červený kríž odhaduje, že počet obetí sa priblíži k sto tisícom. Ak by sa potvrdili odhady, podľa ktorých len v indonézskej provincii Aceh zomrelo okolo 80-tisíc ľudí, číslo by ďalej prudko stúpalo.
Čoraz viac mŕtvych a nezvestných hlásia aj krajiny, ktoré majú v oblasti turistov. Znepokojené sú hlavne škandinávske krajiny, ale aj Nemecko či Rakúsko. Západ si začína uvedomovať, že nejde len o tragédiu na vzdialenom kontinente.
Obavy zo šírenia infekčných chorôb (na Srí Lanke sa už objavili prípady infekčnej hnačky a osýpok) viedli miestne vlády k rozhodnutiu pochovávať obete tsunami do masových hrobov, často bez toho, aby ich niekto identifikoval. Na identifikáciu pomocou DNA nie sú juhoázijské krajiny vybavené a na zdĺhavú procedúru nie je čas. Zahraničných turistov však údajne nepochovajú bez zistenia totožnosti.
Postupne sa odhaľujúca hrôza spôsobila, že čoraz viac krajín prisľúbilo navýšenie doteraz poskytnutej pomoci postihnutým krajinám. Tie priznávajú, že na katastrofu samy nestačia. Americký prezident George Bush oznámil, že spolu s Austráliou, Japonskom a Indiou vytvoril koalíciu na pomoc obetiam tsunami.
Včera v regióne pristávali ďalšie lietadlá s humanitárnou pomocou, ale aj lekármi a psychológmi. Stále je to však málo: chýba voda, jedlo aj lieky. Podľa OSN je v tejto chvíli na akútnu pomoc odkázaných najmenej päť miliónov ľudí. Humanitárni pracovníci v teréne však tvrdia, že toto číslo je príliš optimistické.
Slovensko posiela na Srí Lanku humanitárnu pomoc za 5 miliónov 600-tisíc korún a ďalšiu pomoc zatiaľ neplánuje. Česká republika poskytne pomoc za 10 miliónov a v hotovosti ešte 5 miliónov českých korún.
Čísla o nešťastí
Počet obetí najmenej | 80 000 |
počet mŕtvych turistov | 227 |
počet nezvestných turistov | 4611 |
Autor: mik