Kým kubík vody tento rok stojí na Slovensku 0,58 eur (22,60 korún vrátane dane z pridanej hodnoty), priemerná cena v ostatných krajinách EÚ sa pohybuje na úrovni 2,7 eura (asi 105 korún).
Z krajín únie je voda najdrahšia v Dánsku, kde kubík stojí 4,53 eura (175 korún) a v Nemecku (4,45 eura). Tvrdí to štúdia Nusconsulting Group, ktorá porovnáva ceny vody vo vybraných desiatich krajinách Európskej únie.
Na európske pomery je cena pitnej vody extrémne nízka v Taliansku, kde kubický meter stojí 0,68 eura (26,3 korún). Podľa Nusconsulting Group sú talianski dodávatelia nútení predávať domácnostiam vodu pod skutočné náklady.
Podľa slovenského regulačného úradu sa ceny na Slovensku nepriblížia európskej úrovni ešte dlhý čas. "Európske ceny za vodu nám ešte dlhý čas nehrozia. Dôvodom je aj pomerne dobrá dostupnosť a kvalita vodných zdrojov na Slovensku," myslí si Peter Kuchta, riaditeľ odboru vodárenstva a plynárenstva Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
V budúcich rokoch očakáva len prispôsobovanie sa cien inflácii. Tohtoročné zdražovanie má byť posledným výrazným - od januára rastú ceny o 25 percent. Kubík vody bude stáť od 26,2 do 34,5 koruny (0,67 až 0,88 eura) podľa okresu, čím sa len mierne priblížia tohtoročnej európskej úrovni. "Ďalšie cenové šoky už neočakávam, ceny by sa v budúcich rokoch mali meniť v intervale plus mínus päť percent," hovorí Kuchta.
Iná situácia bude pri stočnom, kde sa vyšším cenám nevyhnú ani Slováci. "Budú potrebné nové investície na kanalizácie a čistiarne, čo sa premietne do cien stočného. Na druhej strane by to malo byť kompenzované vyšším komfortom," uvažuje Kuchta.
V susednej Českej republike je voda drahšia už teraz. Priemerná cena za kubík tu je asi 38 českých korún (čo je 1,2 eura alebo 48 Sk). "Ceny sa budú postupne približovať únii, ale skôr štátom s nižšou cenou úrovňou," upozornil predseda českého Združenia vodovodov a kanalizácií Ota Melchcer s tým, že vstupy dosiaľ nestoja toľko, ako vo vyspelých krajinách EÚ. Do cenového vývoja sa premietnu najmä záväzky voči únii v oblasti ekológie. Európska legislatíva totiž prikazuje vybudovať kanalizáciu a čistiareň v každej obci nad 2000 obyvateľov. Potrebné náklady Česko odhaduje na 75 miliárd. "Očakáváme, že cena vodného a stočného v nasledujúcich rokoch bude rásť o tri percentá nad infláciu," odhaduje Melcher.
(tc, čtk)