úcich 12 mesiacov na nanajvýš 1,5 percenta.
Tohtoročným pilierom nemeckej ekonomiky bol export. Týždenník WirtschaftsWoche konštatuje, že ak sa zabrzdí ekonomické oživenie u najdôležitejších obchodných partnerov Nemecka a ak sa priveľmi zvýši výmenný kurz eura k doláru, hrozí spomalenie rastu vývozu. Následne sa nedá vylúčiť stagnácia nemeckej ekonomiky, ba ani hospodárska recesia. Jedinou záchranou by v tomto prípade mohol byť nárast domácej spotreby, keď by konzum prevzal úlohu motora hospodárskeho rastu. Avšak, podotýka WirtschaftsWoche, zatiaľ nejestvujú príznaky pre takúto zmenu hybných síl v ekonomike.
V prvom polroku 2004 sa zvýšil nemecký export o 7,5 percenta a domáca spotreba klesla o percento. Vývoz do Číny prudko narástol o 16 percent, do nových členských štátov Európskej únie o 8,5 percenta, do Francúzska o 9,6 percenta a do Japonska o 9,9 percenta. Podľa WirtschsftWoche je nepravdepodobné, aby sa tohtoročný vývozný úspech zopakoval aj v roku 2005.
Domácu spotrebu tento rok brzdila masová nezamestnanosť a strach ľudí zo straty pracovného miesta. Okrem toho stagnovali zárobky; firmy nezvyšovali platy tak ako kedysi. Na budúci rok dôjde síce v rámci daňovej reformy k miernemu odľahčeniu odvodového bremena, súčasne sa však zvýši tabaková daň, príde aj k osobitnému plateniu nemocenskej a zubných protéz mimo "normálneho" zdravotného poistenia, ako aj k zlúčeniu pomoci v nezamestnanosti a sociálnej pomoci. Tieto faktory povedú k tomu, že obyvateľom zostane na budúci rok na spotrebu dokonca menej peňazí, než mali v roku 2004.
Kľúčovým hospodársko-politickým problémom zostane aj v roku 2005 vysoká nezamestnanosť. Podľa reprezentatívneho prieskumu mníchovského ekonomického inštitútu Ifo plánuje každý tretí podnik ďalšie odbúravanie pracovných miest. Iba 15 percent opýtaných firiem zamýšľa zvýšiť počet zamestnancov. Najdôležitejšou vládnou úlohou je podľa nemeckých manažérov liberalizácia podmienok na pracovnom trhu. Na ďalších miestach nasledujú problémové okruhy zjednodušenie daňového systému a odbúranie štátnej byrokracie.
Napriek všetkému chce podľa ankety Ifo iba 1,1 percenta podnikov úplne opustiť Nemecko. Asi šestina plánuje premiestniť časť výroby alebo poskytovaných služieb do lacnejšieho zahraničia a 81,8 percenta zamýšľa naďalej kompletne zostať v Nemecku.