Predseda Smeru Robert Fico (vpravo) bol začiatkom decembra v slávnostnej nálade: jeho strana pohltila ľavicové strany. Vľavo podpredseda Smeru Robert Kaliňák, uprostred vzadu Milan Ftáčnik, bývalý podpredseda SDĽ, neskôr predseda SDA. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Zlúčením SDĽ so Smerom môžu obe strany len získať. Hoci preferencie SDĽ sú veľmi nízke, stále má pomerne silné zastúpenie v samospráve - zhruba 300 starostov a primátorov, 2-tisíc miestnych poslancov, 25 poslancov župy.
Politológ Ivan Rončák si nemyslí, že starostovia a obecní poslanci SDĽ na vidieku prejdú masovo k Smeru, lebo najmä starší voliči nemajú k tejto strane "príliš veľký osobnostný vzťah". Naopak, môže im podľa neho viac prospieť nezávislé "zaradenie".
Krajský predseda SDĽ v Košiciach Ľubomír Andrassy ale hovorí, že členovia SDĽ môžu vstupom do Smeru "získať politické krytie parlamentnej strany", aj keď "na miestnej úrovni to je často o osobnom kredite, nie o politickej značke".
Podpredseda zlúčenej strany Smer - sociálna demokracia a primátor Zvolena Vladimír Maňka zdôrazňuje, že "starostovia a primátori za SDĽ môžu vstupom do Smeru získať silného partnera, ktorý môže lepšie hájiť záujmy miest a obcí". Inak sa podľa neho nedá brániť proti zvoli vlády - napríklad pri financovaní toho, čo samospráva robí za štát.
Smer je horúcim kandidátom na víťaza parlamentných volieb. Aj to môže byť pre mnohých členov SDĽ dobrý dôvod na vstup do Smeru. Primátor Prešova a člen SDĽ Milan Benč mieni, že "všetci starostovia a primátori by iste boli radi členmi vládnych strán, a to vzhľadom na možnosti získania účelovo určených finančných zdrojov". Keďže Smer zatiaľ vládnou stranou nie je, Benč usudzuje, že "asi nie všetci sa preregistrujú". On to urobí, lebo mu ide o "programové princípy".
Rončák za silnejší motív považuje prítomnosť pri "delení koláčov" vo veľkých mestách a župách. Nezávislí sú podľa neho z deľby moci, ako aj "rozpočtového parazitizmu" (keď verejné zákazky dostávajú klienti politických strán), vylúčení, a preto príslušnosť k nejakej politickej strane považuje za nevyhnutnú.
Poslanec banskobystrickej župy Juraj Bódi o vstupe do Smeru uvažuje, lebo "je ťažké presadiť svoje myšlienky, ak ste nezávislý".
Rončák si myslí, že pre Smer je na SDĽ najlákavejšia jej výborná organizačná štruktúra v regiónoch, čo je významné najmä pri predvolebnej kampani. "Za málo peňazí môžu stranícke plagáty visieť doslova v každom kúte krajiny," povedal.
Andrassy pripúšťa, že z integrácie bude viac ťažiť Smer, lebo cez funkcionárov SDĽ, ktorých adoptuje, bude môcť lepšie komunikovať s voličmi v regiónoch.
Krajská predsedníčka SDĽ v Nitre Daniela Frajková súhlasí, že "komunálne osobnosti môžu mať určitý vplyv na spoluobčanov", ale nechce to preceňovať, lebo "občania majú vlastný rozum".
Autor: JOZEF ČAVOJEC