Po dohode s úradmi práce ich ponúka aj dlhodobo nezamestnaným.
Rekvalifikačný kurz trvá približne jeden a pol mesiaca. "Tento rok sme robili kurz trikrát, zakaždým sa ho zúčastnilo asi 15 - 20 ľudí," hovorí riaditeľka územného spolku SČK Bratislava II Jana Nadičová. "Mnohí z účastníkov sú nezamestnaní, ale mávame aj samoplatcov. Úrady práce sa nám snažia vybrať takých ľudí, ktorí majú vzťah k takejto práci - opatrovateľstvo nemôže robiť každý. Sem-tam sa stáva, že na kurz príde niekto, kto na to vyslovene nemá vlohy."
Celý výcvik pozostáva zo 192 hodín, ktoré sú rozdelené na teoretickú a praktickú časť. V rámci teórie sa jeho účastníci učia o fyziológii ľudského tela, o ochoreniach, správnej životospráve a základoch dietológie, hygiene a spôsoboch boja proti infekčným chorobám. Kurz im tiež poskytuje základy psychológie, rehabilitácie a sociálnej pomoci, opatrovateľskej techniky v domácnosti, starostlivosti o invalidov a poskytovania prvej pomoci. Naučí tiež, ako správne podávať pacientom lieky.
"V rámci praktickej časti idú účastníci aj na prax do nemocnice - chodievame na týždeň na geriatrické oddelenie, strávia nejaký čas aj v domove sociálnych služieb pri postihnutých deťoch, aj v domove dôchodcov," dodáva Jana Nadičová.
Štúdium končí záverečnou skúškou z teoretickej aj praktickej časti. Absolventi dostávajú osvedčenie, ktorým získajú spôsobilosť na výkon opatrovateľskej činnosti nielen na celom území Slovenska, ale aj v zahraničí. A to sa práve mnohým zíde, pretože deväťdesiat percent ľudí, ktorí tieto kurzy absolvujú, chce ísť pracovať von. Predtým sa však zvyčajne zamestnajú aspoň na čas napríklad v domove dôchodcov. Agentúry, ktoré poskytujú opatrovateľské služby v zahraničí totiž vyžadujú nielen tieto kurzy - niektoré chcú aj doplnenie o prax.
Podobné rekvalifikačné kurzy pre opatrovateľky organizuje väčšina zo 41 územných spolkov SČK vo všetkých okresoch Slovenska - už teraz sa začínajú zhromažďovať prihlášky na kurzy, ktoré budú vo februári.