Na práci dobrovoľníkov stoja práve mládežnícke organizácie. "V mladých je veľký potenciál pomáhať a nezištne venovať svoj voľný čas pre dobrú vec, alebo iným ľuďom," hovorí Rut Erdélyiová z Nadácie Mládeže Slovenska (NMS). Podľa odhadov odborníkov však až 85 percent mladých ľudí na Slovensku v školskom veku nevyužíva žiadne organizované voľnočasové programy. Jednoducho preto, lebo ich nedokážu osloviť. A sú to často práve tí, ktorí by práve takýto bezpečný priestor potrebovali nielen vo chvíľach voľna, ale aj ako oporné prostredie v záťažových životných situáciách.
Dom pre neplatičov v Bratislave na Kopčianskej ulici, či bytový komplex nazývaný Pentagon, rómska osada v Plaveckom Štvrtku - tu všade bývajú deti a mladí ľudia. Povedané jazykom odborníkov, sú členmi zraniteľných komunít, ktoré nedokážu napĺňať ich potreby a tak sa o voľnom čase bezcieľne potĺkajú po okolí svojho domu. Rodičia im nezaplatia výtvarnú, hodiny tenisu alebo jazykový kurz a ani sami sa neprihlásia do krúžku.
Práve im však vyhovujú takzvané nízkoprahové centrá. Tam môžu prísť hocikedy, anonymne a nemusia ani platiť členské. Môžu si zahrať hry, prelistovať časopis, alebo iba "pokecať" s kamošmi. A tam im aj poradia a pomôžu vtedy, keď majú problémy doma alebo v škole, keď si nevedia nájsť prácu. Pracovníci týchto centier sa snažia mladých osloviť tým, čo ich zaujíma a nadviazať s nimi kontakt.
Takýchto zariadení je a Slovensku už viacero a vznikajú stále ďalšie. NMS podporila v priebehu dvoch rokov vznik 15 nízkoprahových centier. Za program Znižujeme prahy získala NMS v konkurencii 12 európskych programov cenu verejnosti za najsľubnejší európsky prevenčný program roka 2004.
Práca v nízkoprahových centrách si vyžaduje iné schopnosti ako vedenie bežného krúžku pre mládež. Tieto centrá chcú totiž osloviť práve tie deti a mladých, ktorí nemajú záujmy, často možno ani nechodia riadne do školy alebo do práce, zato problémov majú viac než dosť. Preto NMS spustila v tomto roku dlhodobý vzdelávací program pre pracovníkov týchto centier a súčasne sa usiluje vytvoriť tiež podpornú sieť medzi jednotlivými účastníkmi a organizáciami.
Nízkoprahové centrá robia takto mladým dvojakú službu - poskytujú oporu a pomoc tým, ktorí ju potrebujú a zároveň sú príležitosťou pre tých, ktorí majú záujem o prácu s mládežou. V rámci programu Znižujeme prahy bolo zatiaľ podporených 15 zariadení sumou 1 600 000 korún.
Ak máte záujem vytvoriť takéto centrum a viete pomenovať potreby mladých ľudí vo svojom okolí, skúste sa obrátiť na Nadáciu Mládeže Slovenska (www.nadacianms.sk)