Dalo sa aspoň čiastočne predísť vysokému počtu obetí? Systém výstrahy pred tsunami v Indickom oceáne neexistuje a ľudia na pobreží na obrovskú vlnu neboli vôbec pripravení. Meteorologické služby rovnako ako seizmológovia nemajú zariadenia, ktoré by tsunami zaznamenali.
V Thajsku varovanie prišlo až v čase, keď už pláže zaliali vlny. Indonézske úrady sa pred kritikou bránia tvrdením, že vôbec nedostali informácie ani o vzniku tsunami ani o ničivej sile vĺn a nemajú prístroje, ktoré by vedeli tsunami zaznamenať.
K prvým obetiam prišlo len niekoľko minút po tom, čo prvé tsunami dorazili od epicentra otrasov na pobrežie indonézskych ostrovov. Pobrežie na juhu Thajska zasiahli tsunami asi hodinu po zemetrasení. O ďalšiu hodinu a pol vlny ničili Indiu a Srí Lanku vzdialené viac než 1500 kilometrov. Potom prišlo na Malajziu, Maldivy, Barmu a Bangladéš a napokon aj východoafrické Somálsko.
Riaditeľ španielskeho Národného strediska pre seizmologické informácie (CNIS) Emilio Carreno je presvedčený, že rýchlosť s akou vlny zasiahli pobrežie ázijských krajín, evakuáciu neumožňovali. "Aj keby úrady vedeli, že príde prívalová vlna - a ja verím, že to mohli vedieť - bolo veľmi ťažké v praxi za hodinu a pol obyvateľov varovať." Podľa španielskeho experta postupovali vlny rýchlosťou okolo 700 kilometrov za hodinu.
Vybudovanie kvalitného výstražného systému je veľmi nákladné a nezaručuje vždy efektívne varovanie. Francúzsky geofyzik Emile Okal je presvedčený, že systém výstrahy má svoj význam: "Ak sú ľudia pripravení a odídu od pobrežia, len čo nastane zemetrasenie, môžu si zachrániť život."
Austrálsky premiér John Howard včera povedal, že jeho krajina pomôže vybudovať systém výstrahy pred tsunami v Indickom oceáne. Austrália už dodáva informácie stredisku pre kontrolu tsunami v Tichom oceáne, ktoré umožnilo v minulosti predpovedať tsunami vyvolané podmorskými zemetraseniami a nepochybne zachrániť mnoho ľudských životov.
Waverly Person z americkej národnej informačnej služby pre zemetrasenia tvrdí, že varovný systém by zachránil mnoho životov. Vedci v regióne by mohli zachytiť vlny. Aj keď by nezistili, aké vysoké vlny sú, vedeli by, kedy uderia.