Ulice na turistickej promenáde na thajskom ostrove Phi Phi sú plné zničeného odpadu.
FOTO - REUTERS
"Pokračujeme v objavovaní ľudských tiel. Vidíme na mori prevrhnuté rybárske lode a ťahače," hovoril včera indický veliteľ pobrežnej hliadky Čandra Pandej. Južná Ázia sa po ničivom nedeľnom podmorskom zemetrasení len s problémami spamätáva z ťažkého úderu. Záchranári a lekári varujú, že postihnutým oblastiam, predovšetkým Srí Lanke, indonézskym ostrovom a juhoindickej oblasti hrozí šírenie nákazlivých chorôb, hlad. Pitnej vody je nedostatok.
Čo do počtu obetí a rozsahu materiálnych škôd ani včera ešte nebolo jasné, kam sa v rebríčku najväčších katastrof zaradí. Určite vysoko - počet mŕtvych sa včera večer zastavil na čísle 23 000 a ďalej stúpal každou hodinou. Miestne poisťovne hlásili, že zrejme pôjdu do bankrotu.
"Zrejme ide o najhoršiu prírodnú katastrofu v posledných rokoch, pretože postihla husto obývané pobrežné oblasti," povedal Jan Egeland z OSN, ktorý koordinuje záchranné práce. Bolo to najsilnejšie zemetrasenie od roku 1964 a štvrté najsilnejšie od roku 1900. Zrejme najstrašnejšie scény sa v nedeľu skoro ráno odohrávali na indických Andamanských a Nikobarských ostrovoch, kde vlna zabila 3-tisíc ľudí. Obyvateľmi ostrova sú primitívne kmene.
Agentúry prinášali ďalšie svedectvá, ako sa tsunami dovalila. Podľa vedcov vlna tesne pri pobreží vtiahne plytké pobrežné vody. "Voda utekala od pobrežia tak ďaleko, že sme si hovorili - čo sa deje, je to spln alebo čo? Ale potom sme videli vlnu a utekali sme," hovorila turistka Katri Seppanenová, ktorá bola na thajskej pláži Patong.
Srí Lanka sa len ťažko spamätáva zo šoku. "Rozsah tragédie je obrovský, podľa toho, čo je známe, naša krajina nikdy nebola zasiahnutá vlnami tsunami," povedala prezidentka Čandrika Kumaratungová. V mnohých postihnutých oblastiach ešte stále nenadviazali spojenie, pomoc tam dorazí pravdepodobne už neskoro.
V Thajsku, predovšetkým v populárnom letovisku Phuket preplnenom počas Vianoc turistami z Európy, nastal zmätok. Ľudia sa odtiaľ snažia dostať do Bangkoku, ale letisko nával nezvládalo. Mnoho turistov prišlo o dokumenty a peniaze. Thajsko uviedlo, že z celkového počtu potvrdených obetí tvoria cudzinci asi tretinu - 280. Na Srí Lanke to bolo 75 ľudí zo zahraničia.
Nedeľné tsunami vzniklo zo zemetrasenia na rozhraní austrálskej a indickej dosky, kde boli už predtým silné zemetrasenia. Následné otrasy môžu byť nebezpečné, pretože môžu vyvolať nové tsunami a zosuvy narušenej pôdy. Podobné efekty sa dajú očakávať v horizonte niekoľkých týždňov, môže to byť 19 dní po zemetrasení, ako to bolo v Mexiku, alebo týždeň.
(mch, reuters, čtk)
Varovanie pred ďalšími vlnami
KOLOMBO - Srílanský meteorologický inštitút včera oznámil, že neďaleko indonézskeho ostrova Sumatra zaregistroval ďalšie otrasy pôdy. "Vlny budú opadať len postupne, a tak ich môžeme očakávať ešte v nasledujúcich 24 až 48 hodinách," uviedlo centrum v indickom Madráse s tým, že by mali dosahovať polovičnú výšku nedeľných. Tie boli desaťmetrové. (čtk)
Zemetrasenie ako milión hirošimských bômb
Sila podmorského zemetrasenia v Indickom oceáne je porovnateľná s výbuchom zhruba jedného milióna atómových bômb, aké boli zvrhnuté na Hirošimu. Uviedol to taliansky odborník, riaditeľ národného geofyzikálneho inštitútu Enzo Boschi. Po mimoriadnom nahromadení energie pod zemským povrchom došlo k jej uvoľneniu, čo spôsobilo posun zemských dosiek v dĺžke asi tisíc kilometrov a zdvihnutie morského dna v celej tejto dĺžke o desať až tridsať metrov. Celá zemeguľa sa ešte stále v dôsledku toho chveje ako zvon a bude v tom pokračovať ešte niekoľko dní. (čtk)
Helmut Kohl je na Srí Lanke
Zemetrasenie a prívalové vlny ohrozili aj mnoho známych osobností, ktoré trávili sviatky v južnej Ázii. Smrť priniesli vnukovi thajského kráľa Bhumibola Adulyadeja, ktorý trávil dovolenku na thajskom ostrove Phuket. Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl bol na Srí Lanke. Zažil paniku, ale v súčasnosti je v bezpečí. Na Maldivách trávil dovolenku rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser a bývalý predseda litovskej vlády Indulis Emsis. Obaja prežili bez zranení. (tasr)
Pomoc sveta
Vlády na celom svete a svetové a humanitárne organizácie od nedele ponúkajú a posilňujú pomoc postihnutým krajinám.
Austrália 5,69 milióna eur
Írsko milión eur
Nemecko milión eur
Kuvajt milión dolárov
Švajčiarsko 660-tisíc eur
Veľká Británia 76 900 eur
Spojené štáty výšku nespresnili
* OSN - vyslala špecialistov na odhady dosahov katastrof a na koordináciu pomoci pre celý región. Dodá sanitárne zariadenie, zdravotnícky materiál, stany a vrtuľníky na evakuáciu ľudí
* Európska únia - uvoľnila naliehavú pomoc troch miliónov eur
* Humanitárne organizácie - nemecká humanitárna organizácia Agro-Action posiela na Srí Lanku 20 ton ryže, oblečenie, prikrývky a pitnú vodu, organizácia Caritas a švajčiarsky Červený kríž prisľúbili 396-tisíc eur, Christian Aid uvoľnila 357-tisíc eur
* Francúzsko - vyslalo lietadlo s humanitárnou pomocou
* Grécko - vysiela dve dopravné lietadlá so šiestimi tonami humanitárnej pomoci, lekárov a záchranárov. Uvoľnili 330-tisíc eur
* Izrael - na Srí Lanku vysiela lekársky tím a expertov z civilnej ochrany
* Japonsko - vyslalo dvadsaťjedenčlenný tím záchranárov, zdravotnícky materiál, pitnú vodu, stany
* Rusko - poslalo 25-tisíc ton humanitárnej pomoci
* India - sama ťažko postihnutá vyslala päť lodí so zdravotníckou pomocou a potravinami na Srí Lanku
* Česká republika - humanitárna pomoc za 10 miliónov českých korún a zásoby pitnej vody pre Srí Lanku (čtk)