Vachanová. "Vy ste hlasovali prvá už minule," smejú sa členovia komisie a tlieskajú.
"Samozrejme, že som hlasovala za Juščenka, ako celá dedina," čuduje sa otázke, komu dala hlas a beží k improvizovanému bufetu. "Dva koláčiky," ukazuje na stôl, na ktorom si môže okrem lacného pečiva kúpiť aj pivo a cigarety.
Na ceste z Mačiek do Kyjeva cestujúci v autobuse živo diskutujú. "Ako to dopadne? Vyhrá Juščenko," znie väčšinový názor. "Janukovyč je zločinec, nemôže vládnuť Ukrajine," hovorí asi štyridsaťročná žena. "Áno, áno, to je pravda," súhlasne prikyvujú ľudia a vodič púšťa hlasnejšie rádio, kde vysielajú správy.
V kyjevskom metre sa k nám naklonil muž, neskôr sa predstavuje ako Anatolij, šofér autobusu kyjevskej MHD. Trochu z neho cítiť alkohol. "Ja som hlasoval dvakrát za Juščenka," priznáva bezstarostne. "Som na voličských zoznamoch dvakrát, vo svojej dedine a v Kyjeve, kde žijem," vysvetľuje. "Viem, že je to nezákonné, ale nie je to moja vec, za neporiadok zodpovedajú úrady!"
Kyjevská štvrť Podoli, kde sídli Juščenkov štáb a ktorá je neformálnym mozgom pomarančovej revolúcie, svieti oranžovými farbami. Na stromoch visia oranžové stužky, na dverách volebnej miestnosti v jednej z tunajších škôl je nalepená oranžová samolepka. "To tu nemôže byť, musíme ju okamžite dať dolu," hnevá sa Borys Snihur, ktorý vo volebnej komisii zastupuje Viktora Janukovyča. "Také samolepky sú na ulici predsa všade," dostáva odpoveď, ale Snihur trvá na svojom. "Agitácia v deň volieb je zakázaná," hovorí. Samolepka drží, ale nakoniec ju nožíkom odlepí.
Napriek jeho protestom prichádza veľa ľudí k urnám v oranžových šáloch alebo so stužkou na kabelke. Na otázku, či nejde o agitáciu, väčšina ľudí nechce odpovedať. "A čo je na tom zlé? Podporujem svojho kandidáta!" hovorí asi dvadsaťročný mládenec.
Večer po uzatvorení volebných miestností sa po ôsmej hodine opozícia znovu zhromaždila na Námestí nezávislosti. Začala ďalšia etapa pomarančovej revolúcie.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev pre SME