Svetový šport sa ocitol na križovatke - balansuje medzi peniazmi a pravdou

Najbohatší futbalista planéty s tohtoročným príjmom okolo štyroch miliárd slovenských korún si nechal v štedrovečerný predvečer v kaplnke Buckinghamského paláca v Hetfordshire pri Londýne pokrstiť svoje dve deti.

Najbohatší futbalista planéty s tohtoročným príjmom okolo štyroch miliárd slovenských korún si nechal v štedrovečerný predvečer v kaplnke Buckinghamského paláca v Hetfordshire pri Londýne pokrstiť svoje dve deti. Aby ich neochraňovali len v otcovom podpaží schovaní dvaja z piatich anjelov vytetovaní na jeho tele. Krstiteľom bol biskup z Corku a krstným otcom hudobník Elton John, ktorý dorazil na striebornom rolls royce. Na následnej party, ktorej hostiteľkou bola mamina Victoria, bývalá "spajska", sa to hmýrilo celebritami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Davida Beckhama večer predtým tréner madridského Realu Mariano García Remón stiahol z ihriska uprostred ligového súboja s FC Sevilla. Hviezda namiesto hviezdy. Aj Ronaldo však vraj bol iba svojím tieňom a kráľovský klub sa prehrou 0:1 ešte hlbšie vnoril do krízy vyvolanej veličiznými ambíciami po velikáškych nákupoch.

Poddaní Realu trúchlia, že kráľovi sa nevedie tak, ako by si želali a on sa veselí.

Nie je to tak s celým športom? Nepripomína Titanic?

Miliardový megabiznis

Špičkový šport je dnes bez diskusie súčasť šoubiznisu. Nielen beckhamiády aj olympiády. Hry staršie ako Kristus aj Matuzalem. Premenili sa na divadlo pre štyri miliardy ľudí planéty. A na miliardový megabiznis. Dokonca aj v krajine svojho zrodu, tak trpko nesúcej každé jej zneuctenie, najmä pod pláštikom dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Grécko bolo toto leto pupkom športového sveta. Ponúklo mu dva grécke zázraky. Najskôr futbalový. Rehhnagelov disciplinovaný tím vystúpal na európsky orbit. Druhý pridal tím vôkol šarmantnej madame Angelopulosovej-Daskalakiovej. Grécko usporiadalo skvostný návrat olympiády do krajiny svojho zrodu, hoci tomu mnohí ešte krátko pred 13. augustom neverili. A vybudovalo si popritom novú, úplne inú metropolu.

Televízne stanice chrlili z aténskej olympiády 2004 vyše dva týždne deň čo deň dvetisíc hodín prenosov. Svet sa netváril, že by nimi bol zahltený. Kochal sa, lebedil si, vzrušoval. Bezmála ako Medzinárodný olympijský výbor, ktorý na nej vyrobil miliardu dolárov.

Kórejčanom sa dvihla žlč. Ich gymnasta Jan Te-jong prišiel o zlato chybným výpočtom rozhodcov. Doma ho odškodnili ako národného hrdinu dvadsiatimi tisíckami dolárov. Odmenu akoby získal zlato, dostal aj bronzový brazílsky maratónec Vanderlei de Lima, ktorému nemienil dožičiť víťazstvo pomätený írsky expáter Cornelius Horan na 35. kilometri cesty z Olympie do Atén sa mu "v mene evanjelia" rázne postavil do cesty. Podobne slovenský vodný slalomár Michal Martikán, ktorému pripísali trestné body za "ťuk-neťuk".

SkryťVypnúť reklamu

Prepnutie do iného sveta

Šport, to je najmä kopa emócií. Prirodzených, vyplavených neopakovateľnosťou okamihu, v ktorom únava zázračne vyčarí šantivé gesto. Ale aj hraných, akými sú pokusy prehrýzť neprehryznuteľné medaily. Do akej miery sú odpozeraným kopírovaním gest predchodcov alebo vyumelkované strelenými imidžmejkrami, závislými od úspechu klienta?

Zabávači by mali byť v obraze. "Po tom, čo dnes slovenské televízie ponúkajú ako zábavu tie reality šou, je to pri športe ako prepnutie do iného sveta," vyznal sa z pookriatia počas športového prenosu Miro Noga.

Emócie na druhom brehu znásobuje dav. Vie velebiť, ale aj nenávidieť.

Nie je dobré všetko príliš prežívať. Ale neprežívaj, keď ťa oberú o zábavu. Ľud chce chlieb a hry. Chlieb nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

Výluka: nový termín aj problém

"Dnes ešte ľuďom NHL nechýba, no zajtra už nemusí. Nájdu si inú zábavu. Začnú chodiť viac do kín, divadiel, na koncerty a na hokej zabudnú," pripomína kanadský zámorský hokejový expert slovenského pôvodu George Gross.

Do športového slovníka pribudol úplne nový výraz, prirodzene anglický: lockout - výluka.

Znie to decentne a tajuplne. V podstate však ide o pracovný problém a o štrajk. Zamestnávatelia a zamestnanci sa nedohodli na platoch.

Peniaze nie sú všetko, ale bez nich nie je nič. Ani najlepšia hokejová liga sveta.

"Vyzerá to tak, že sa nebude hrať možno aj dva roky. Bojím sa, že NHL takto speje k zániku," strachuje sa Pavol Demitra.

Vďaka "výluke" sa NHL dostala aj na stránky renomovaných denníkov krajín, kde o nej za celú sezónu na samý záver napíšu akurát noticku o víťazovi Stanley Cupu. Tri stovky profíkov zo zámoria sa po pár charitatívnych kolách v domovských tímoch vybrali na vandrovku po iných kluboch kontinentu, kde stratia najmenej v porovnaní s tým, čo by zarobili za oceánom. Severských, ale najmä ruských, kde sa krútia peniaze z čudesných postrevolučných privatizácií veľkej krajiny sovietov.

SkryťVypnúť reklamu

Začal sa proces obnažovania

Spojené štáty si žijú svoj život. Amerika, na rozdiel od Kanady, má stále ešte pocit hojnosti. Hokejová profiliga stojí, ale ďalšie bežia. Americký magazín Sports Illustrated za športovca roka vyhlásil bejzbalový kolektív bostonských červených ponožiek. Hviezdy zo športu, na ktorý by dopingová aféra známa ako kauza Balco mala vplývať ešte väčšmi ako na atletiku. Profišport v zámorí má však stále ešte iné postavenie ako "amatérsky". Nemusí byť nevyhnutne čistý. Na rozdiel od amatérskeho. Zatiaľ. Všetko chce svoj čas.

"Nie je normálne, aby špičkový kardiochirurg zarobil ročne päťstotisíc dolárov, kým špičkový hokejista vyše desať miliónov," pripomína športovo cítiaci Gross.

Šport všade, nielen v Amerike, žije na vysokej nohe. Profesionálny obzvlášť. Zadlženie klubov je enormné. Nielen v hokeji. Aj vo futbale. Ak sa nespamätá, výluk bude pribúdať.

SkryťVypnúť reklamu

Šport kape na nedostatok peňazí. Ale na to sa neumieria. Na únavu áno, zistil šéf svetového futbalu Joseph Blatter a aj pod dojmom pribúdajúceho počtu úmrtí na ihriskách pustil sa do boja proti enormnému zaťaženiu hráčov. Chvályhodné pokračovanie ťaženia, ktoré na inom fronte vedie šéf Svetovej antidopingovej agentúry Dick Pound.

Obnažovanie športu sa len začína.

Kto vzrušil športový svet v roku 2004

Lance Armstrong (USA)

Cyklista s pozoruhodným osudom aj v Kristových rokoch pokračuje vo skvostnej sérii: pred ôsmimi rokmi prekonal rakovinu, posledných šesť v rade vyhral najprestížnejšiu Tour de France, čo nik pred ním nedokázal, aténskej olympiáde sa však vyhol.

Victor Conte (USA)

Zo 42 trestných činov obvinený šéf kalifornskej firmy Balco šokoval najskôr policajných vyšetrovateľov a následne cez americké médiá aj svet: priznal sa, že vymýšľal, mixoval i prekrýval dopingové látky a menoval aj športové hviezdy, ktoré ich užívali.

SkryťVypnúť reklamu

Roger Federer (Švajčiarsko)

Hoci už dlhšie nemá kouča, ako prvý tenista od roku 1988 vyhral tri zo štyroch grandslamových turnajov (Australian Open, Wimbledon, US Open) aj Masters, navyše sedem ďalších turnajov spanilú jazdu prerušil len na olympiáde, keď vypadol v 2. kole.

Birgit Fischerová (Nemecko)

Kráľovná vodných tokov: v Aténach ako 42-ročná matka dvoch odrastených detí sedela v zlatom (štvor-) aj striebornom (dvoj-) kajaku a s ôsmimi zlatými sa stala najúspešnejšou nemeckou olympioničkou histórie, a to sa ako reprezentantka NDR musela zriecť jednej olympiády (1984).

Grécki futbalisti

Pod nemeckým velením (Otto Rehhagel) sa na portugalskom Eure 2004 zrodil grécky zázrak: na defenzíve budované mužstvo, ktoré sa dostalo do štvrťfinále iba vďaka tomu, že v poslednom zápase skupiny prehralo s Ruskom len 1:2, sa napokon senzačne stalo kontinentálnym šampiónom.

SkryťVypnúť reklamu

Hicham El Guerrouj (Maroko)

Geniálny africký míliar, smoliar dvoch minulých olympiád, prekonal zdravotné problémy a preklenul priepasť medzi strednými a dlhými behmi: vyhral na jednej olympiáde behy na 1500 i 5000 m, čo sa podarilo iba legendárnemu Fínovi Paavovi Nurmimu v Paríži 1924.

Jelena Isinbajevová (Rusko)

Dvadsaťdvaročná volgogradská skokanka o žrdi vyhrala svetový halový šampionát aj olympiádu a federácia ju vyhlásila za svetovú atlétku roka - rekordnú latku posunula osemkrát, naposledy do výšky 492 cm, z desiatich najlepších výkonov histórie jej patrí sedem.

Michael Phelps (USA)

Na olympiáde vyplával šesť zlatých (o jednu menej ako jeho krajan Mark Spitz v Mníchove 1972), a navyše dve bronzové (nimi tromfol Nemku Kristin Ottovú zo Soulu 1988) - na jesenných MS v krátkom bazéne však už iba jednu (pre bolesti chrbta) a zakrátko ho nachytali, ako jazdil v aute podpitý.

SkryťVypnúť reklamu

Ruské tenistky

Svetový tenis ovládli Rusky. Roland Garros vyhrala Anastasia Myškinová, Wimbledon iba 17-ročná Sibírčanka Maria Šarapovová (neskôr aj Turnaj majsteriek), US Open zasa Svetlana Kuznecovová (v ruskom finále), navyše v novembri v Moskve vyhrali Fed cup, keď vo finále zdolali Francúzky 3:2.

Vijay Singh (Fidži)

Na Floride žijúci rodák z Fidži v septembri nečakane ukončil vyše päť rokov trvajúcu vládu fenomenálneho Američana Tigera Woodsa nad svetovým golfom, tohto roku vyhral deväť turnajov PGA Tour a s prémiami z nich sa vyšplhal k hranici 11 miliónov dolárov. (mo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu