
Situácia vo vytunelovanom Pratexe sa vlani vyhrotila natoľko, že jej bývalí zamestnanci na protest proti nevyplateniu miezd držali hladovku. Dnes majú priestory Pratexu prenajaté textilné spoločnosti, ktoré zamestnávajú vyše tisíc ľudí. V prípade urovnania majetkovoprávnych sporov sľubujú rast zamestnanosti na 1500 až 2000 ľudí.
FOTO – TASR
BRATISLAVA – Situácia vo vytunelovanom Pratexe Čadca po niekoľkých mesiacoch od vyhlásenia konkurzu uviazla na mŕtvom bode. Tento stav by mali vyriešiť veritelia Pratexu, ktorí sa stretnú na budúci mesiac. Stretnutie iniciovala sudkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Jana Novotná s cieľom zistiť stanovisko veriteľov k voľbe veriteľského výboru.
Nie je vylúčené, že výsledkom stretnutia veriteľov bude aj voľba nového konkurzného správcu, keďže ten súčasný bol menovaný sudkyňou a nie veriteľmi.
Podľa najpravdepodobnejšieho scenára sa bude správca konkurznej podstaty, novozvolený alebo potvrdený veriteľmi, snažiť o rýchle vyriešenie sporu o majetok, ktorý bráni predaju a ukončeniu konkurzu. Ak sa nedohodne so správcom v Pratexe Plus, mal by zvolať schôdzu veriteľov v Pratexe Plus, na ktorý bol prevedený majetok Pratexu Čadca. Správca Pratexu Čadca, najväčšieho veriteľa Pratexu Plus, by mal vymenovať takého konkurzného správcu Pratexu Plus, ktorý vzápätí potvrdí majetok v pôvodnej materskej spoločnosti.
Po ukončení sporu môže správca konkurznej podstaty Pratexu pristúpiť k predaju majetku a k vyplateniu veriteľov. Tento stav by mohol nastať do konca septembra 2001.
O podobný spôsob vyriešenia sa veritelia pokúsili už vlani v novembri. Vtedy však sudkyňa Novotná odvolala – štyri dni po vymenovaní – správcu konkurznej podstaty Pratexu Plus Jána Gajdoša, ktorého menovali do funkcie veritelia. Svoj krok odôvodnila neprípustnosťou vykonávania konkurznej správy Pratexu aj Pratexu Plus tou istou osobou.
O tri mesiace zbavila tá istá sudkyňa Gajdoša aj funkcie správcu konkurznej podstaty Pratexu Čadca. Tentoraz bola dôvodom nespokojnosť súdu s vykonávaním správy. „Správca konkurznej podstaty hrubo porušil zákon o konkurze a vyrovnaní, neplnil povinnosti uložené súdom a predložil súdu nepravdivé údaje o svojom hospodárení,“ argumentuje svoj postup sudkyňa Novotná.
Krajský súd v Banskej Bystrici tak zbavil Jána Gajdoša funkcií konkurzného správcu Pratexu aj Pratexu Plus napriek tomu, že ho tam vymenovali veritelia podnikov. Na návrh sudkyne vyčiarkol súd Gajdoša aj zo zoznamu správcov vedených na Krajskom súde v Banskej Bystrici.
Gajdoš dodnes nedostal uznesenie súdu o zbavení funkcie konkurzného správcu Pratexu Čadca. Namiesto neho dostal z banskobystrického súdu iba prázdnu obálku. Denník SME má k dispozícii kópiu notársky overeného záznamu otvárania obálky „do vlastných rúk“ za prítomnosti poštovej doručovateľky. „Zvýrazňuje sa, že označená obálka bola úplne prázdna,“ uvádza sa v zázname.
V priestoroch pôvodného Pratexu Čadca dnes podniká niekoľko spoločností, v ktorých pracuje viac ako tisíc ľudí. Hlavnými zamestnávateľmi sú Belami Slovakia, Benetton, Planet, Terra Nova a Globus Italia. Predstava týchto firiem po stabilizácii majetkových pomerov dáva možnosť nárastu zamestnanosti na 1500 až 2000 pracovníkov, no v prípade, že sa bude konkurz predlžovať, hrozí im, že materské spoločnosti presunú výrobu do iných krajín.
TOMÁŠ VELECKÝ