Dvojportrét belgického kráľa Alberta II. a luxemburského vojvodcu Henriho bude od jari budúceho roku zdobiť prvú spoločnú mincu dvoch štátov eurozóny. Minca v hodnote dvoch eur má symbolizovať užšie zväzky medzi oboma krajinami a predstavili ju spolu belgický premiér Guy Verhofstadt a jeho luxemburský partner Jean-Claude Juncker.
Nová minca doplní národné dvojeurové mince, ktoré obe krajiny razia už tretí rok. Náklad zvláštnej binacionálnej emisie bude obsahovať šesť miliónov kusov.
Belgicko a Luxembursko už pred zavedením spoločnej európskej meny navzájom akceptovali svoje franky a centimy. Ich nasledovníci, eurocenty, sú však v niektorých krajinách predmetom sporu. Náklady na ich produkciu prevyšujú ich nominálnu hodnotu a veľa Európanov ich navyše považuje za nepraktické. Fínsko a Holandsko by jednocenty a dvojcenty najradšej zrušili. Prakticky sa u nich nepoužívajú, pretože tamojšie obchodné ceny zaokrúhľujú, čo zasa kritizujú ochrancovia spotrebiteľov. Razenie týchto mincí by najradšej zastavila i belgická národná banka.
Čiaru cez rozpočet im urobili ministri financií eurozóny. Minulý týždeň rozhodli, že zaokrúhľovaním cien na päť či desať centov môžu jednotlivé štáty postupne drasticky znížiť obeh mincí v hodnote jedného či dvoch centov.
Spory sa v eurozóne vedú i o mince vyššej hodnoty. Európska centrálna banka v novembri odmietla náhradu jedno- a dvojeurových mincí bankovkami. Tie presadzujú predovšetkým Taliansko a Rakúsko, ich občania si len ťažko zvykajú na platenie mincami pomerne vysokej hodnoty.
Euro zatiaľ neplatí v Británii, Dánsku, Švédsku a desiatich nových štátoch EÚ. Tie sa k jeho zavedeniu zmluvne zaviazali. Slovinsko, Cyprus, Litva a Estónsko sa usilujú o vstup do eurozóny už v roku 2007. Ostatní noví členovia vrátane Slovenska zatiaľ nespĺňajú tvrdé rozpočtové pravidlá.
DAVID ZELINGER, Brusel