Peter Hoeg: Cit slečny Smilly pre sneh

Peter Hoeg (1957) je najmladším autorom celej edície SME, má iba 47 rokov. Jeho vek bol aj handicapom, ktorý mu zatiaľ znemožnil získanie Nobelovej ceny. Hoeg vyštudoval literatúru na univerzite v Kodani, ale prešiel ...

Peter Hoeg (1957) je najmladším autorom celej edície SME, má iba 47 rokov. Jeho vek bol aj handicapom, ktorý mu zatiaľ znemožnil získanie Nobelovej ceny. Hoeg vyštudoval literatúru na univerzite v Kodani, ale prešiel aj univerzitami života: bol horolezcom, tanečníkom, dokonca aj šermiarom a námorníkom.

Jeho vstup do literatúry dnes znie ako anekdota: keď dopísal svoj prvý román Predstavy o 20. storočí a dostal zamietavé odpovede od všetkých významných vydavateľstiev, sadol na bicykel a odviezol ho do malého vydavateľstva Rosinante. Jeho majiteľka práve chystala obed svojim dvom zamestnancom. Story sa skončila priam románovo: zamestnanci ostali v ten deň hladní, pretože pani vydavateľka sa nemohla odtrhnúť od čítania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je z Rosinanty veľké a úspešné vydavateľstvo a z Petra Hoega jeden z najúspešnejších autorov sveta. Pravda, k tomu prispel až jeho ďalší román so zvláštnym názvom Cit slečny Smilly pre sneh.

Eskimáci majú podľa profesora Mistríka vraj až pätnásť slov na označenie rôznych druhov snehu. Iné slovo je pre sneh vo vzduchu, inak sa nazýva sneh na zemi. Smilla Qaavigaaq Jaspersenová, hlavná postava tohto príbehu, je napoly Dánka a napoly Grónčanka. Má v sebe intuíciu prírodných národov. Možno preto má taký cit nielen pre sneh a ľad, ale aj pre všetko nezvyčajné. Keď spadne zo strechy a zahynie jej priateľ Izaiáš, malý asociál, ktorý je pre ňu ako syn, na prvý pohľad je to tragická nehoda bez cudzieho zavinenia.

Smilla však intuitívne cíti, že niečo nie je v poriadku. Jej prírodný inštinkt ju privedie na stopu zločinov z vedeckej vášne a fanatizmu, ktoré sa síce začali v dávnej minulosti, ale pokračujú do súčasnosti. Do tejto chvíle by to však bol iba napínavý, zručne napísaný román. Čo z neho robí jedno z najpozoruhodnejších diel súčasnej literatúry, je spôsob podania. Príbeh je vyrozprávaný ústami samotnej Smilly dramaticky, pritom však pomaly a nenáhlivo, vonkoncom nie akčne, s množstvom detailov a postrehov, často ironických a sebaironických.

SkryťVypnúť reklamu

Zo spomienok sa nám skladá obraz Smilly, 37-ročnej ženy, ktorá má pre svoje nonkomformné správanie už pomerne bohatý trestný register. Nemá rodinu ani stále zamestnanie, vyvoláva konflikty a trpí depresiami. Hovorí o nich, že si dáva svoje prehry pod mikroskop a pozerá sa na ne. Ironizuje sa, že až bude pokora olympijskou disciplínou, bude v národnom tíme.

Ale v množstve drobností podáva aj obraz krajiny, ktorá je nám taká blízka, hoci geograficky vzdialená. Dánsko z jej pohľadu vôbec nie je úhľadný legoland, kde všetko zapadá do seba. Zápasí s množstvom problémov. Jedným z nich sú Eskimáci, národnostná a civilizačná menšina, z ktorej by dánski byrokrati radi urobili "Severodánov". Smilla je síce iba polovičná Grónčanka, ale cíti sa byť prírodným človekom na sto percent. Grónčania sú priamymi potomkami Eskimákov a ich asimilácia s dánskym obyvateľstvom nám môže pripomenúť našu rómsku problematiku.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je Peter Hoeg dôležitou literárnou celebritou s hviezdnymi manierami, ktoré sú však celkom sympatické. Nemá fax ani mail, býva so svojou africkou ženou a dvoma deťmi v dvojizbovom byte v jednom z kodanských činžiakov. Je dokonale utajený, odmieta médiá a knižné veľtrhy. Medzitým potvrdil svoju spisovateľskú suverenitu ďalšími dielami: románom Možno spôsobilí, zbierkou poviedok Príbehy jednej noci a najnovším románom Žena a opica.

Na každú knihu sa dlho a poctivo pripravuje. To všetko by malo byť zárukou, že cit pána Hoega pre dobrú literatúru sa s pribúdajúcimi honorármi len tak ľahko nerozmení na drobné.

DANIEL HEVIER

Čo je Svetová knižnica SME?

Svetová knižnica SME je jedinečnou kolekciou kníh, ktorú prináša svojim čitateľom náš denník. Je zostavená zo 40 vrcholných diel svetovej a slovenskej literatúry 20. storočia s cieľom vytvoriť zbierku čitateľsky zaujímavej a pútavej literatúry. Vynikajúce diela od svetoznámych autorov, ako sú Kurt Vonnegut, William Golding, Thomas Mann, Alberto Moravia a ďalších, sú ideálne pre chvíle oddychu a pohody. Cieľom edície je priniesť slovenskému čitateľovi hodnotnú literatúru v kvalitnom prevedení v tvrdej väzbe za cenu, ktorá by ju urobila dostupnou širokej verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotná cena 185 korún

Jednotlivé tituly Svetovej knižnice SME budú vychádzať každý týždeň. Každá kniha vyjde v prvý pracovný deň a bude v predaji po dobu jedného týždňa. Tituly edície sa budú predávať na všetkých miestach predaja denníka SME výhradne spolu s denníkom, pričom cena za knihu bude len 185 Sk.

Výhody pre predplatiteľov

Predplatitelia denníka SME budú mať príležitosť objednať si zbierku ako celok a získať tak jednotlivé tituly ešte výhodnejšie, čím zároveň získajú istotu, že ani jeden titul edície im neunikne. Svetovú knižnicu SME si môžu objednať len predplatitelia denníka SME.

Čo všetko fascinuje slečnu Smillu Jaspersenovú

Sneh a ľad

Smilla je vyštudovaná glaciologička, takže o snehu a ľade vie donekonečna rozprávať množstvo zaujímavých vecí, ako napríklad toto: "V istom okamihu sa hladina mora ochladí na -1,8°C a vytvoria sa prvé kryštáliky, krehučká blanka, ktorú vietor a vlny rozbijú na vnútrovodný ľad. Ten sa rozdrobí na mydlovitú ľadovú kašu, z ktorej postupne vzniknú voľne plávajúce koláče a tie počas studeného nedeľného poludnia zmrznú do jednej súvislej vrstvy."

SkryťVypnúť reklamu

Matematika

"Keby sa ma niekto opýtal, čo ma robí naozaj šťastnou, odpovedala by som, že čísla. Na začiatku má človek prirodzené čísla. Tie sú celé a kladné, čísla malého dieťaťa. Ale ľudské vedomie expanduje. Dieťa objavuje túžbu a vieš, čo je v matematike jej výrazom? Záporné čísla. Sú vyjadrením pocitu, že človeku niečo chýba. A vedomie sa stále rozširuje, rastie a dieťa objavuje medzery, medzi kameňmi, medzi ľuďmi. A medzi číslami. A vieš, k čomu dôjde? Ku zlomkom. Celé čísla plus zlomky, to sú racionálne čísla. Ale vedomie ide ďalej. Chce prekročiť hranice rozumu."

Isaac Newton

"Bola som dojatá, keď nás na univerzite upozornili na ono miesto v prvej knihe Principia Mathematica, kde Newton hojdá vedrom plným vody a na základe naklonenej hladiny vody tvrdí, že vnútri v okolo rotujúcej Zemi, otáčajúceho sa Slnka a potulujúcich sa stálic, kvôli ktorým sa nedá v živote nájsť pevné východisko, počiatočný systém a oporný bod, je absolut space, absolútny priestor, ktorý je nehybný a ktorého sa môžeme pridržať. Bola by som Newtonovi dala za to pusu."

SkryťVypnúť reklamu

Dracunculus

"To je Dracunculus, guinejský červ. Prenášajú ho cykloptery, druh rýb. Môže sa prevŕtať aj cez kožu. Naozaj nepríjemný parazit. Narastie do dĺžky jedného metra. Prepracúva sa telom rýchlosťou až jeden centimeter denne. Napokon vystrčí hlavu von zo stehna. Tam ho Afričania chytia a nakrútia na konár. Každý deň ho navinú zopár centimetrov. Trvá im to mesiac, kým ho dostanú von. Ten mesiac a mesiace pred ním sú hotovou kalváriou."

Zoznam Svetovej knižnice SME

Umberto Eco: Meno ruže, Kurt Vonnegut: Bitúnok č. 5, Truman Capote: Raňajky u Tiffanyho, William Golding: Boh múch, Thomas Mann: Smrť v Benátkach, Raymond Chandler: Zbohom, moja krásna, Ken Kesey: Bol som dlho preč, Saul Bellow: Herzog, Jorge Luis Borges: Brodiho správa, Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya, Peter Hoeg: Cit slečny Smilly pre sneh, Günter Grass: Mačka a myš, Alberto Moravia: Ľahostajní, Edward M. Forster: Izba s vyhliadkou, Boris Vian: Jeseň v Pekingu, Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojaka Švejka za svetovej vojny, Ray Bradbury: Zlaté jablká slnka, David Herbert Lawrence: Milenec Lady Chatterleyovej, Rainer Maria Rilke: Zápisky Malteho Lauridsa Briggeho, Marguerite Durasová: Milenec, Peter Handke: Krátky list na dlhú rozlúčku, Friedrich Dürrenmatt: Sudca a jeho kat, Graham Greene: Moc a sláva, Joseph Conrad: Nostromo, Richard Brautigan: Pstruholov v Amerike, Alejo Carpentier: Kráľovstvo z tohto sveta, Francis Scott Fitzgerald: Veľký Gatsby, Norman Mailer: Katova pieseň, Italo Svevo: Senilita, Ian McEwan: Betónová záhrada, Rudolf Sloboda: Rozum, Albert Camus: Cudzinec, Heinrich Böll: Biliard o pol desiatej, Paul Auster: Sklené mesto, Michail Bulgakov: Majster a Margaréta, Henry Miller: Sexus, Arthur Schnitzler: Snová novela, Italo Calvino: Keď cestujúci jednej zimnej noci, Pavel Vilikovský: Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch, Don DeLillo: Libra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu