Vyjednávanie sa opäť zadrhlo na skrátení pracovného času a predĺžení dovolenky zamestnancov, ako to navrhujú odbory. Vládna strana s tým nesúhlasí.
U pracujúcich vo verejnom záujme sa na tom dohodli s tým, že skrátiť pracovný čas a predĺžiť dovolenku je možné na podnikovej úrovni - v podnikovej kolektívnej zmluve. Štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý hovorí, že v takom prípade zodpovednosť nesie podnik a "podpíše to riaditeľ príslušnej organizácie".
Problém kolektívnej zmluvy so štátnymi zamestnancami je podľa Beblavého ten, že súhlasiť so skrátením pracovného času a predĺžením dovolenky môžu podľa zákona "len pre všetkých alebo pre nikoho", keďže "všetci sú zamestnancami štátu".
Odbory podľa Márie Majerovej, ktorá o zmluve vyjednáva za Slovenský odborový zväz verejnej správy, nie sú ochotné zľaviť. "Štátni zamestnanci majú rad povinností a obmedzení, ktoré im majú byť kompenzované," hovorí. Výhody, čo úradníci mali, sa podľa nej postupne zo zákona vytratili a "ostali im len povinnosti". Úradníci dnes sú podľa nej v horšom postavení ako pracujúci vo verejnom záujme.
Vládna strana sa podľa Beblavého s odbormi dohodla, že ešte raz preskúma, či sa u štátnych zamestnancov nedá postupovať rovnako ako u pracujúcich vo verejnom záujme. "Hľadáme cestu, aby sme sa stretli," povedala Majerová.
Beblavý poznamenáva, že napríklad na ministerstve práce "je pre nás prioritou dobre odmeňovaný výkon, nie slabšie odmeňovaná pohoda", a preto s kratším pracovným časom a dlhšou dovolenkou oboch skupín pracovníkov ministerstva nesúhlasia. Ak to inak nepôjde, "tak trváme na tom, aby všetci štátni zamestnanci pracovali štandardne dlho podľa Zákonníka práce a mali rovnako dlhú dovolenku ako ostatní zamestnanci v tejto krajine".
Definitívne sa má rozhodnúť 10. januára. Čo ak zmluvu neuzavrú? "Pôjde sa podľa zákona o štátnej službe," hovorí Majerová. Inými slovami, žiadne výhody nad rozsah zákona.
JOZEF ČAVOJEC