Koncom augusta totiž krajská prokurátorka vydala vyšetrovateľovi pokyn, aby opakoval veľké množstvo výsluchov, ale urobila to tesne pred tým, než celý prípad prešiel pod Úrad špeciálnej prokuratúry.
Prípad dozoruje samotný Kováčik, ktorý skúma, či bol pokyn prokurátorky opodstatnený. Ak by s ním súhlasil, vyšetrovanie by sa predĺžilo možno aj o rok. "Chcem, aby bolo v polovici januára definitívne stanovisko. Od neho sa odvíjajú aj ďalšie trestné veci," povedal.
V prípade je z návodu na vraždu, zneužitia právomocí verejného činiteľa a ohrozenia štátneho tajomstva obvinený bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Remiášovu vraždu si podľa polície objednal v roku 1996 u nebohého bossa podsvetia Miroslava Sýkoru asi za dva milióny korún. Motívom malo byť sťaženie vyšetrovania únosu Michala Kováča ml.
Špeciálny prokurátor Kováčik v inej kauze žiada zbaviť imunity ďalších štyroch poslancov Národnej rady - Milana Cagalu (HZDS), Jána Mikuša (HZDS), Igora Pinkavu (nezávislý) a Milana Reháka (HZDS). Vyšetrovateľ ich chce obviniť pre tunelovanie spoločnosti DMD Holding v deväťdesiatych rokoch. Rozhodnúť o Kováčikovej žiadosti má generálny prokurátor Dobroslav Trnka v januári.
V najbližších dňoch by tiež mala vojenská prokuratúra podať obžalobu na troch bývalých policajtov pre stratu viacerých odpočúvaní v systéme ministerstva vnútra. Medzi odpočúvaniami boli aj nahrávky starostu Rače Pavla Bielika, ktorý je obžalovaný z korupcie. Trnka povedal, že obžaloba bude určite podaná, vojenský prokurátor ju však musel prepracovať, lebo "vyhodnotenie dôkazovej situácie sa mi zdalo biedne".
(mož)