územiach a tvrdia, že na to nepotrebovali ani výnimku pre ťažbu.
Lesoochranárske zoskupenie Vlk a Správa TANAP-u tvrdia, že Štátne lesy TANAP-u porušujú dohody a na miestach s piatym stupňom ochrany ťažili drevo, hoci tam mali iba sprístupniť cestu.
Inšpektori včera preskúmali oblasť Mokriny a výsledkom je, že predbežne zakázali v tejto oblasti akúkoľvek ťažbu dreva.
Mimovládny výbor Naše Tatry, v ktorom sa združili niektorí umelci, ochranári a ďalšie osobnosti, napísal v utorok otvorený list premiérovi, ktorý je na čele vládneho Výboru na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. Žiadajú, aby lesníci okamžite zastavili ťažbu dreva na celom území TANAP-u, až kým nebude jasný celkový postup pri riešení kalamity.
V liste okrem iného píšu, že oceňujú premiérom "garantovaný prísľub transparentného a zodpovedného prístupu k riešeniu situácie v Tatrách" a zmenu jeho rétoriky. Nelegálna ťažba kalamitného dreva podľa nich ukazuje, že požiadavky výboru boli opodstatnené. "Žiaľ, realita predstihla naše vtedajšie obavy." Výbor poslal premiérovi aj presné lokality, kde podľa neho lesníci nelegálne ťažili.
Premiéra aktivisti vyzvali, aby vyvodil dôsledky, ak sa potvrdí, že ťažba bola nelegálna. "Žiadame neplytvať ľudskými kapacitami a finančnými prostriedkami na nežiaduce aktivity, ale sústrediť ich do miest, kde sú legálne a potrebné." (rf)