u Spravodlivosť a pravda, ktorej kandidátom na prezidenta bol práve Basescu.
Prezident rozhodnutie odôvodnil tým, že ho zvolili na základe programu týchto dvoch strán, a tak je jeho povinnosťou nájsť riešenie zabezpečujúce jeho naplnenie.
Basescov výber je trochu sporný, vychádza totiž z vlastnej interpretácie oficiálnych výsledkov parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili na konci novembra. V nich skončila opozičná koalícia až na druhom mieste za spoločnou kandidátkou donedávna vládnucich sociálnych demokratov a inak marginálnej Humanistickej strany.
Humanisti však v parlamente vytvorili vlastnú frakciu a teraz sa nevedia rozhodnúť, ku komu sa pridajú. V pondelok napríklad hlasovali so sociálnymi demokratmi, ktorí vďaka nim obsadili posty šéfov dolnej komory aj senátu rumunského parlamentu. Predsedom dolnej komory sa stal doterajší premiér Adrian Nastase.
Do Tariceanovej vlády naopak vstúpi Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku a podporu jej predbežne prisľúbila i nacionalistická Strana Veľké Rumunsko, ktorú však s ohľadom na zahraničie nikto otvorene do koalície nepozval.
Svojrázny podnikateľ a politik Tariceanu (52) sa považuje za zástancu rýchlych reforiem. Podnikať aj politikárčiť začal v roku 1990. Spoluzakladal Národne liberálnu stranu a stal sa poslancom, popritom zbohatol predávaním áut a založil prvú súkromnú a zanedlho aj najpočúvanejšiu rozhlasovú stanicu v Rumunsku, Rádio Contact.
V rokoch 1996 až 1997 zastával funkciu vicepremiéra a ministra priemyslu. Zaslúžil sa o transformáciu baníctva a zatvorenie neefektívnych baní, ktoré dovtedy odčerpávali obrovské sumy z rozpočtu. Pre jedných je odvtedy razantným reformátorom, čo sa v záujme ozdravenia ekonomiky nebojí ani straty popularity, pre odporcov naopak symbolom bezcitného podnikateľa, ktorý pripravil desaťtisíce baníkov o zamestnanie.
Ako premiér považuje za svoje priority zníženie daní a hlavne urýchlenie hospodárskych a právnych reforiem, ktoré sú nutné na vstup do Európskej únie.
PETER MORVAY