Janukovyčovi ľudia sú pripravení bojovať. Juščenkovo víťazstvo vraj neprijmú. V posledných dňoch blokovali opozičných aktivistov a nedovolili im agitovať na východe krajiny. FOTO - ČTK/AP
V Kyjeve sa šíri nový vtip. Aké je najpopulárnejšie ukrajinské narkotikum? Sloboda. Mesiac po začiatku oranžovej revolúcie sa atmosféra vytratila a mnohí hovoria, že Ukrajinci opäť zaspali.
Na kyjevské Námestie nezávislosti vyšli 22. novembra státisíce ľudí. Protestovali proti sfalšovaniu výsledkov volieb. Včera, keď si opozícia pripomínala mesiac od začiatku demonštrácií a na tribúne v Kyjeve mal po dlhšom čase vystúpiť Viktor Juščenko, ale na námestie prišlo len 50-tisíc ľudí.
Ľudia vytrvalosťou zabránili zmanipulovaniu výsledkov, keď Ústredná volebná komisia za víťaza označila premiéra Viktora Janukovyča. A to aj napriek tomu, že opozícia a zahraniční pozorovatelia hovorili o miliónových podvodoch. Až Najvyšší súd rozhodol, že druhé kolo sa zopakuje.
"Ľudia vyšli do ulíc brániť svoje právo na voľbu, taký odpor vláda nečakala a ustúpila," vysvetľuje politológ Volodymyr Polochalo, prečo vláda napriek všetkým prognózam nepoužila proti demonštrantom silu.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že teraz to už je jasné: vyhrá Juščenko a Ukrajina sa priblíži k normálnym európskym krajinám. Isté to však nie je.
Janukovyč v pondelňajšej televíznej debate najprv povedal, že prípadné Juščenkovo víťazstvo uzná, potom však dodal, že Juščenko môže byť prezidentom len časti Ukrajiny. Na tlačovej konferencii spresnil, že jeho voliči sa s prípadným Juščenkovým víťazstvom nezmieria.
Súčasne varoval pred krviprelievaním v deň volieb. "Mám starosti, aby nedošlo ku konfliktu medzi našimi stúpencami. Ak Juščenko vyviedol svojich ľudí, prečo by sme aj my nemohli vyjsť do ulíc? Nemôžem svojich stúpencov zadržať."
Stúpenci Janukovyča v uplynulých dňoch opakovane napadli zástupcov opozičného hnutia Pora a kyjevských novinárov. Päťdesiat do oranžova ladených automobilov prešlo južnou a východnou Ukrajinou. V Odese, Sevastopole a Luhansku oranžovým znemožnili prejsť centrom mesta. Pred Doneckom ich zasa privítalo niekoľko desiatok agresívnych mladíkov spŕškou kameňov.
Šéf Janukovyčovho štábu Taras Čornovil varoval, že ak dôjde k porušovaniu volebného zákona, odvolajú sa Janukovyčovi právnici na Najvyšší súd. Na západ krajiny vyslali 15-tisíc vlastných pozorovateľov. Podľa všetkého sa Janukovyč chystá opakovať oranžovú revolúciu, tentoraz však v modrých farbách.
Opozícia však medzitým našla pre Janukovyča nové miesto. "Ak Janukovyč uzná svoju porážku, ponúkneme mu miesto diplomata," uviedol pred novinármi poslanec a pravá ruka Viktora Juščenka Mykola Tomenko.
Netlačia bankovky, ale hlasovacie lístky
V tlačiarni Národnej banky už jedenásty deň netlačia bankovky, ale len hlasovacie lístky. Aj tlačiareň Ukrajina odložila iné zákazky. Aby stihli vytlačiť 38 miliónov 113-tisíc lístkov, pracujú obe tlačiarne nonstop.
Včera začali prvé balíky distribuovať do regiónov, do zajtra musia dopraviť lístky do všetkých 32 118 okrskov. Tristotisíc lístkov mieri do zahraničia, najväčšia volebná účasť sa očakáva v Rusku, USA, Taliansku a Podnestersku.
Hlasovacie lístky sú vybavené špeciálnymi ochrannými prvkami a číslom volebného okrsku, čo má sťažiť ich sfalšovanie. Podľa zákona môže každý volič dostať len jeden lístok.
V Ústrednej volebnej komisii sa do včerajška zaregistrovalo 12 271 medzinárodných pozorovateľov. Väčšina z nich zamieri do východných regiónov, predovšetkým Donecka a Luhanska, kde sa podľa Najvyššieho súdu najviac falšovalo. (gom)
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev pre SME