Meyerova posledná tlačová konferencia vo funkcii generálneho tajomníka CDU. FOTO - TASR/EPA
Meyer sa na jar 1999 stal šéfom frakcie v krajinskom parlamente v spolkovej krajine Severné Porýnie-Westfálsko s tým, že sa po úspešných krajinských voľbách v máji 2000 stane členom vlády. Z energetického koncernu RWE, pre ktorý pracoval 25 rokov, preto odišiel a dostal odstupné vo výške štvrťmilióna mariek (dnes takmer 5 miliónov korún). Keď CDU voľby prehrala, vrátil sa Meyer k svojmu bývalému zamestnávateľovi. A ďalej dostával plat, vianočné odmeny, tantiémy i lacnejšiu elektrinu. To všetko popri diétach a plate poslanca krajinského parlamentu a šéfa frakcie. Za čo presne odmeny dostával, vysvetliť nevedel. Navyše nič z toho nepriznal sám, všetko zistili novinári.
Vedľajšie príjmy
Meyer nebol na výplatnej listine koncernu sám. Pred dvoma týždňami odstúpil zo všetkých postov jeho stranícky kolega Hermann-Josef Arentz potom, čo sa ukázalo, že roky dostával 60-tisíc eur ročne (dva milióny 340-tisíc korún) bez toho, aby pre spoločnosť pracoval. Denník Financial Times Deutschland vtedy tvrdil, že energetický koncern podobne vypláca až 40 politikov a Arentz a Meyer sú len začiatok.
Aféra rozpútala v Nemecku diskusiu o vedľajších príjmoch profesionálnych politikov. Predseda Bundestagu Wolfgang Thierse vyhlásil, že členovia parlamentu nepotrebujú ďalšie príjmy. Ak ich však majú, musí byť jasné, za čo ich dostávajú a voliči musia o ich prepojení na priemysel vedieť. Inak sú podozriví z korupcie.
Laurenz Meyer bol doteraz vždy ostrým kritikom všetkých vinníkov. Keď sa pred dvoma rokmi prevalil škandál s honorármi, ktoré politikom vyplácala súkromná PR agentúra, bol to Meyer, ktorý kritizoval vtedajšieho ministra obrany Rudolfa Scharpinga. Scharping nakoniec rezignoval, keď sa ukázalo, že za svoju knihu dostal honorár, na ktorý ako člen vlády nemal nárok.
CDU má problém
Meyer je po Friedrichovi Merzovi druhým generálnym tajomníkom CDU, ktorý stranu opúšťa. Hoci Merz odišiel z celkom iných dôvodov, je to pre stranu a jej šéfku Angelu Merkelovú veľmi zlá správa.
Škandál poznačí predvolebnú kampaň v Severnom Porýni-Westfálsku, kde sú budúci rok v máji krajinské voľby. Najľudnatejšia spolková krajina je roky baštou sociálnych demokratov a výhra opozície by mala cenu zlata. Kresťanskí demokrati zatiaľ v prieskumoch vedú, aféra im však začína brať vietor z plachiet. To je dôvod, prečo musel Meyer odísť tak rýchlo.
Meyer bol veľmi blízkym spojencom Merkelovej, aj preto mu šéfka CDU ešte v pondelok kryla chrbát. Tlak členskej základne bol však príliš silný a Meyer musel odísť. To nie je dobrá vizitka pre stranu, ktorá sa snaží dostať k moci s heslom Lepšie pre ľudí.