BRATISLAVA – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje v tomto roku zvýšiť prepravu zemného plynu na 88,4 miliardy kubíkov z vlaňajších 79,2 miliardy. Napriek tomu sa zisk podniku zníži. Plynári ho kalkulujú na úrovni 2,5 miliardy pred zdanením, vlani to pritom ešte bolo 4,4 miliardy.
Zhoršenie hospodárenia vysvetľuje riaditeľ podniku Pavol Kinčeš rastúcimi cenami ropy a jej produktov na svetových trhoch. Od nich sa odvíja aj nákupná cena zemného plynu. Pripája sa aj rastúci kurz dolára voči korune a nedostatočné zvýšenie predajných cien plynu. Tie sú ešte stále nižšie ako ceny, za ktoré SPP plyn nakupuje.
Okrem toho sa plnynári dostali do situácie, keď pri zisku „iba“ 2,5 miliardy korún musia odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod vo výške piatich miliárd korún.
Šéf SPP to považuje za nezmysel. „Táto situácia je pre nás neriešiteľná, je to pritom zákonná povinnosť, kedže odvod je stanovený v zákone o štátnom rozpočte“. Kinčeš predpokladá, že toto „nedorozumenie“ je výsledkom toho, že odvod bol stanovený bez konzultácií s manažmentom SPP, ako i ministerstvom hospodárstva. „Myslím si, že sa preto ešte nájde priestor na diskusiu,“ skonštatoval.
Napriek tomu, že zisk SPP výrazne klesá, osobitný odvod do štátneho rozpočtu neustále rastie. Zatiaľ čo v roku 1995 ešte predstavoval 1,2 miliardy korún, o dva roky vzrástol na dve miliardy, minulý rok bol stanovený na 3,3 miliardy a v tomto roku to už bude päť miliárd korún. Pri výrazne klesajúcom zisku zároveň rastú pohľadávky podniku, čo má za následok zhoršovanie likvidity podniku.
Kedže zvýšenie cien plynu v tomto roku, v rámci februárového zvýšenie regulovaných cien, rieši problémy podniku len čiastočne, bude musieť manažment hľadať aj iné rezervy. Kinčeš : „Pracujeme na tom, aby sme tento rok prekonali. Čakáme na rozhodnutie vlády o privatizácii našich účastí v Slovnafte a Globteli. Budeme musieť obmedziť investičné projekty a naďalej znižujeme prevádzkové náklady.“
Tie podľa analýzy hospodárenia SPP v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako prevádzkové výnosy. Popri rastúcej nákupnej cene plynu sa pod to podpísal aj rast nákladov na prenájom podzemného zásobníka Láb a ostatné prevádzkové náklady.
Plynári si budú musieť pomôcť aj získavaním nových úverov, ich výšku však Kinčeš odmietol komentovať. „Nie je to vec, ktorou by sme sa mohli chváliť v médiách,“ dokončil. Úverové zaťaženie SPP v tomto roku je podľa údajov zo súvahy podniku plánované na 15,3 miliardy korún, čo je o 100 miliónov viac ako v roku 2000.
TOMÁŠ KURTANSKÝ