Francúzska pravica v mestách neuspela

PARÍŽ - Žiadna „ružová vlna“ sa nekonala, Francúzi si robia, čo chcú - podporili pravicu na vidieku, posunuli Paríž doľava a dali príučku ministerským hviezdam. Takto komentovali francúzske denníky nedeľnajšie prvé kolo komunálnych volieb. Tie znamenali .

PARÍŽ - Žiadna „ružová vlna“ sa nekonala, Francúzi si robia, čo chcú - podporili pravicu na vidieku, posunuli Paríž doľava a dali príučku ministerským hviezdam. Takto komentovali francúzske denníky nedeľnajšie prvé kolo komunálnych volieb. Tie znamenali oslabenie pravice len vo veľkých mestách, inde si pravica udržala pozície a obrat doľava, ktorý naznačovali prieskumy verejnej mienky, bol menej zreteľný, ako sa očakávalo.

V noci na včera sa začali prvé vyjednávania medzi kandidátmi do druhého kola. Zatiaľ čo ľavicoví kandidáti sa už v Paríži a v Toulouse dokázali dohodnúť, pravica ostáva naďalej rozbitá. V hlavnom meste pôjdu do druhého kola volieb 18. marca so spoločnou kandidátkou socialisti Bertranda Delanoa (získali 31,31 percenta hlasov) a zelení (12,35 percenta hlasov). Súperenie medzi kandidátmi pravice - Philippom Séguinom (25,74 percenta) a doterajším starostom Jeanom Tiberim (13,92 percenta), ktoré už dlhší čas rozdeľuje pravicu, však pokračuje. Tiberi, ktorý kandidoval proti vôli vlastnej strany Združenie pre republiku (RPR), dal včera oficiálnemu kandidátovi RPR Séguinovi ultimátum, aby sa vyjadril k spojenectvu v ďalšom kole volieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trpkú porážku utrpelo v nedeľu veľa ministrov vlády Lionela Jospina. Z volieb už vypadol minister dopravy Jean-Claude Gayssot v Béziers a ministerka životného prostredia Dominique Voynetová v Dôle. Prakticky nulové sú šance ministerky práce Elisabeth Guigouovej v Avignone a štátneho ministra pre európske záležitosti Pierra Moscoviciho v Montbéliarde. (čtk, reuters, kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 699
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 488
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 502
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 480
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 511
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 008
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu