LONDÝN - Nákaza slintačky a krívačky vo Veľkej Británii nabrala veľmi nebezpečné rozmery. Včera zaregistrovali deväť nových prípadov, počas víkendu rekordných 25. Minister poľnohospodárstva Nick Brown sa snaží rozptýliť obavy poľnohospodárov a tvrdí, že nákazu sa podarí zvládnuť. Rozhnevaní farmári ale jeho nadšenie neopätujú. Rozčúlilo ich, že minister počas víkendu umožnil konanie dostihov, čo zvýšilo riziko šírenia ochorenia. Celkove je táto choroba evidovaná už na 177 farmách a bitúnkoch. Konzervatívny denník The Daily Telegraph včera palcovými titulkami oznámil, že slintačka a krívačka sa vymyká kontrole. Vláda to ale popiera. Konzervatívci už dokonca vyzvali vládu, aby sa pri likvidácii utratených zvierat obrátila o pomoc na armádu. Postup Británie pri likvidácii slintačky a krívačky ostro kritizovala aj írska vláda. „Nie je to nič iné než škandál. Osobne si myslím, že to Británia celkom nezvládla,“ povedal minister prírodných zdrojov Hugh Byrne.
Hlavný britský veterinár Jim Scudomore priznal, že vláda bola zaskočená tým, ako sa slintačka a krívačka rýchle šíria. Podľa britského ministerstva poľnohospodárstva už bolo zabitých 114-tisíc zvierat a v dohľadnom čase bude utratených ďalších takmer 31-tisíc.
Slintačka a krívačka nie je pohromou len pre britských farmárov, ale aj pre majiteľov hotelov, reštaurácií a zábavných podnikov, ktorí ťažko doplácajú na to, že turistov teraz Británia neláka. Podľa odhadov sú príjmy z turistiky na vidieku o 75 percent nižšie než inokedy. Týždenne dosahuje strata zhruba 100 miliónov libier, turistický priemysel na vidieku tak na chorobu zvierat dopláca ešte viac než samotní farmári. Tí na zákaze exportu zvierat prerábajú týždenne zhruba 10 miliónov libier, čo je asi toľko, o koľko pre chorobu zvierat prišiel turistický ruch v oblasti Cumbria, kde sa turistikou živí každý štvrtý pracujúci. V rozsiahlych častiach škótskej vysočiny platí pre návštevníkov zákaz vstupu a horským sprievodcom alebo majiteľom niektorých hotelov hrozí finančný krach. Podobný osud ale môže čakať aj na majiteľov rekreačných objektov vo Walese, na severe či juhu Anglicka. Tisícky zahraničných turistov v zahraničí rušia zájazdy do Británie, pričom nejde len o turistov, ktorí chceli vyraziť na britský vidiek. Epidémia začína odrádzať i niektorých návštevníkov miest, napríklad Londýna alebo Edinburghu.
(čtk, mch)