Rusko je podľa Putina pripravené posilniť spoluprácu s Teheránom v oblasti jadrovej energetiky, uviedla agentúra Interfax. „Z ekonomických dôvodov má Rusko záujem o (vojenskú) spoluprácu,“ povedal Putin. „Irán má právo byť štátom schopným obrany svojich vlastných záujmov.“ Chatámí je prvou iránskou hlavou štátu, ktorá navštívila Rusko za posledných 40 rokov. S Putinom uzavrel prvú rozsiahlejšiu dohoda od islamskej revolúcie v Iráne pred 22 rokmi.
Rusko je vzhľadom na predaj zbraní do Iránu pod silným politickým tlakom Spojených štátov. Washington už skôr naznačil, že ak tento krok Moskva urobí, hrozia jej sankcie. Rusko a Spojené štáty uzatvorili v roku 1995 dohodu, v ktorej Rusko súhlasilo, že nebude predávať konvenčné zbrane Iránu. Minulý rok však vyhlásilo, že túto dohodu nebude dodržiavať. „Irán nechce zbrane, ktorých predaj by nebol povolený medzinárodnými zákonmi a ktorých predaj by ohrozil ruské záväzky. Rusko nehodlá tieto záväzky porušiť,“ povedal Putin bez toho, aby špecifikoval, aké zbrane by do Iránu mali byť predané.
Putin a Chatámí včera podpísali aj spoločné stanovisko k štatútu Kaspického more. Dokument ale neobjasňuje zložité politické vzťahy, týkajúce sa oblasti s bohatými zásobami ropy a zemného plynu. Otázka Kaspického mora je sporná od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, keď si nároky na jeho časť začali okrem Ruska a Iránu robiť aj tri nové nástupnícke štáty- Azerbajdžan, Turkmenistan a Kazachstan.
Iránsky prezident včera začal štvordňovú štátnu návštevu Ruska, ktorej cieľom je prehĺbiť zväzky a spoluprácu medzi oboma krajinami. Iránsky prezident sa počas svojej návštevy má stretnúť aj s ruským premiérom Michailom Kasjanovom a ministrom zahraničia Igorom Ivanovom. Chatámí by mal navštíviť aj moslimský Tatarstán a riadiace stredisko vesmírnej stanice Mir.
Iránsky parlament včera podporil rusko-iránsku spoluprácu, keď schválil dohodu o vedeckej a technickej spolupráci medzi oboma krajinami. Rusko a Irán sa podieľajú na spoločných projektoch v hospodárskej a vo vojenskej oblasti, ako aj v technológiách. Objem obchodnej výmeny predstavuje 900 miliónov dolárov. Rusko od roku 1995 pomáha Iránu dostavať jadrovú elektráreň v iránskom Búšehru, ktorú by mali otvoriť v roku 2003. (čtk, r)