GROZNYJ, BRATISLAVA - Do domu, ktorý využíva česká humanitárna organizácia Člověk v tísni v čečenskom Groznom, vtrhli ruské bezpečnostné jednotky a v pivnici údajne našli zbrane i tajnú tlačiareň na falošné dokumenty. S českou humanitárnou organizáciou dlhodobo spolupracuje aj slovenský Človek v ohrození.
Pri nočnej razii špeciálne jednotky zabili jedného človeka. Ruské médiá o udalosti informovali ako o skrýši jedného z komplicov teroristu Šamila Basajeva.
"V čase operácie nikto z českých občanov na mieste nebol," povedal agentúre ČTK šéf misie Marek Vozka. "Ani sme nevedeli, že v tom dome je pivnica."
"Naši pracovníci kvôli bezpečnostnej situácii vychádzajú do Čečenska len cez deň, večer sa znovu vracajú do Ingušska," povedal SME zakladateľ Člověka v tísni Šimon Pánek. V noci je objekt len pod dohľadom najatého strážcu.
Kvôli komplikovanej situácii sa o incidente dozvedeli len z médií a nemohli na miesto vycestovať. "V každom prípade však budeme spolupracovať s miestnou políciou," povedal Pánek. "Ak by sa ukázalo, že niekto pod krytím spolupracovníka Člověka v tísni robil niečo nelegálne, veľmi by to ohrozilo našu humanitárnu pomoc."
V dome, kde prebehla razia, je vzdelávacie stredisko pre ženy a vdovy. Špeciálne jednotky im zhabali jeden počítač a jednu tlačiareň. Počas operácie údajne zabili šéfa teroristickej skupiny blízkeho čečenskému teroristovi Šamilovi Basajevovi. Ruská televízia NTV zverejnila fotografie viacerých zbraní, granátov, výbušnín, mobilov a pasov, ktoré údajne našli na mieste.
Rok a pol pôsobil v Čečensku a Ingušsku ako vedúci slovenskej pomoci Patrik Košický. "Neviem si vysvetliť, prečo tú raziu robili ruské bezpečnostné jednotky, keď teraz tam pôsobia už len čečenské špeciálne jednotky a ruské robia už len bežné bezpečnostné práce," povedal.
Podľa neho je veľmi nepravdepodobné, že ľudia z Člověka v tísni o nejakých zbraniach vedeli. "My sme sa tam zo zásady pohybovali bez zbraní," hovorí Košický, "snažili sme sa pôsobiť čo najmenej okázalo, zbrane so sebou mala len naša oficiálna ochranka, ktorú sme mali priamo od miestnej polície."
V Čečensku pôsobilo v minulosti aj občianske združenie Človek v ohrození, ktoré s Člověkom v tísni dlhodobo spolupracuje. V roku 2000 poslal Človek v ohrození z verejnej zbierky do postihnutej oblasti kamión s humanitárnou pomocou v hodnote 140-tisíc korún. Po tragédii v severoosetskom Beslane v septembri dali na Severný Kaukaz stotisícovú pomoc. "Polovicu sme poslali deťom z Beslanu a druhú Člověku v tísni na podporu mobilnej ambulancie v Čečensku," povedala riaditeľka kancelárie Človeka v ohrození Nora Beňáková. V súčasnosti pôsobia len v Afganistane. V minulosti pracovalo pre Člověka v tísni v Čečensku asi šesť Slovákov.