Rusko skĺzlo z kategórie čiastočne slobodných krajín do kategórie neslobodných najmä z dôvodu rastúcej koncentrácie politickej moci prezidenta Putina, zastrašovania médií a spolitizovania práva.
"Posledné dva roky sú dôkazom ako štátna moc potláča nezávislé zložky občianskej spoločnosti," povedala SME výkonná riaditeľka Moskovského helsinského výboru Táňa Lokšina. Jeden z prvých krokov ako umlčať oponentov sa podľa nej už Putinovi podaril. "Televízne aj rozhlasové stanice sú už plne kontrolované, aj počet nezávislých printových médií je už minimalizovaný."
Trend obmedzujúci vymáhateľnosť práva sa najviac prejavil v prípade zadržiavaného ruského miliardára a bývalého majiteľa Jukosu Michaila Chodorkovského, ktorý je už viac ako rok vo väzení na základe obvinení z krátenia daní.
Navyše po tragédii v Beslane, keď teroristi 1. septembra obsadili miestnu školu, ruský prezident bleskovo presadil radikálnu zmenu dosadzovania gubernátorov. Šéfov ruských oblastí už nebudú voliť ľudia, ale bude ich regionálnym poslancom navrhovať ruský prezident. Ak jeho návrh trikrát odmietnu, prezident môže oblastnú radu rozpustiť. "Rusko už prestalo byť federáciou v pravom zmysle," hovorí Lokšina.
Trend upevňovania moci Kremľa sa podľa Freedom House prejavil aj v zahraničnej politike, najmä smerom k susednej Ukrajine. Putin tam otvorene zasiahol do predvolebnej kampane a podporil jedného z prezidentských kandidátov.