Pred začiatkom oranžovej revolúcie na Ukrajine bola väčšina televízií jednostranne naklonená vláde a prezidentovi. Dnes sympatizujú s Viktorom Juščenkom alebo sú politicky neutrálne.
Všetko sa zlomilo tesne po druhom kole volieb. Sfalšované voľby prehádzali aj sledovanosť televízií. Dovtedajším lídrom trhu pretiahol značnú časť divákov opozičný Piaty kanál. Základom jeho úspechu boli vyrovnané správy, všetci ostatní vtedy púšťali len oficiálnu propagandu a nevšímali si ani státisícové demonštrácie v centre Kyjeva. Piatemu kanálu stúpla sledovanosť z 3 na 12 percent a ocitol sa na treťom mieste.
Kučmove televízie
Väčšinu ukrajinských televízií ovláda okolie prezidenta Kučmu. Do mediálneho holdingu Kučmovho zaťa Viktora Pinčuka patrí televízia ICTV, STB a Novyj kanál. Riaditeľ prezidentskej kancelárie Viktor Medvedčuk a vládny poslanec Hryhorij Surkis zasa ovládajú najsledovanejšie televízie Inter a 1+1. Štátnu televíziu UT-1 Kučma ovládal priamo.
Po druhom kole volieb niektoré provládne televízie prestali vysielať spravodajstvo, ich novinári vstúpili do štrajku a odmietli vysielať podľa inštrukcií prezidentskej kancelárie.
Televízie sa zo dňa na deň zmenili, ich spravodajstvo sa stalo oveľa objektívnejšie. Väčšina novinárov v Kyjeve dnes otvorene sympatizuje s Viktorom Juščenkom a na tlačové konferencie chodia v oranžových šáloch, fotoaparáty a kamery krášlia oranžové stužky.
Posledný mohykán
Poslednou televíziou, ktorá vysiela angažované spravodajstvo, je donecká TRK Ukrajina. Juščenko ju v pondelňajšej debate nazval Janukovyčovým kanálom. V Donecku nedávno odpojili všetky celoštátne kanály, ktoré vysielali zápas boxera Vitalija Klička, ktorý mal na trenírkach oranžovú stužku. Sledovanosť TRK Ukrajina na východe krajiny stúpla v súlade s podporou tamojších voličov Janukovyčovi.
TRK Ukrajina vysiela emotívne ladené a jednostranné reportáže, podľa ktorých sa v Kyjeve spriahli proti Donbasu, na západe Ukrajiny vraj víťazí fašizmus a Juščenko sa chystá predať Ukrajinu Amerike.
Autor: LUBOMIR GOMBOS, Kyjev pre SME